Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA regularizari taxa colectata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

regularizari taxa colectata

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca la primul decont depus vreodata la o firma privind taxa pe valoare adaugata se face regularizaretaxa colectata. Multumesc.
Am o porprire pe cont consecinta celor mentionate mai sus, poate exista asa situatie?
Nu stie nimeni?
Conform instructiunilor pentru completarea formularului 300 "Decont TVA",la rd.16 din decont unde se trec regularizari taxa colectata,sunt evidentiate sumele rezultate din din corectarea informatiilor de la rd.9,10,11si 12 din deconturile anterioare si alte regularizari.
Deci,nu prea este posibil sa se face regularizari taxa colectata la primul decont depus de firma.Pentru poprirea pe cont,trebuia sa primiti o comunicare cu motivul pentru care s-a trecut la o astfel de decizie si in baza carui articol din Codul de procedura fiscala,sau al unui alt act normativ s-a instituit poprirea.
Eu am fost la Finante si mi s-a explicat ca la primul decont nu se fac regularizari, este logic prin termen de "regularizare" se intelege ca este vorba de a corecta ceva anterior. Problema este ca am conturile blocate pe o suma uriasa si activitatea economica este pusa in real pericol, totala imposibilitate de desfasurare.
Din cate stiu eu puteti face cerere de corectare erori din decontului de tva .
Decontul gresit
Jurnal de vanzari pentru perioada declarata
Jurnal de cumparari