Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

va rog sa-mi raspundeti, daca se poate:
Mama mea a imprumutat 10000 Euro de la o familie, dupa moartea tatalui meu. mama a decedat si nu a platit suma, cine plateste aceasta suma. Tin sa precizez ca tatal meu a murit inainte de a face mama acest imprumut, si suntem 2 surori, care nu am deschis suscesiune dupa moartea tatei. Cand o sa deschidem succesiune acum, suma imprumutata cine o achita? Poate acea familie sa puna sechestru pe mostenirea noastra, pentru recuperarea banilor? ce trebuie sa facem. va multumesc.
Mama a fost datoare, nu si tata. Veti plati dvs datoria in calitate de mostenitori, numai in limita a ce mosteniti de la mama, daca mama a decedat dupa oct 2011.
gi-jane2, moderator
multumesc