Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Concurenta neloiala?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Concurenta neloiala?

Considerati un act de concurenta neloiala faptul ca un angajator - firma IT - incearca sa convinga un angajat al unei alte firme IT, din acelasi oras, cu profil de activitati similar, propunind salariu mult mai mare plus alte beneficii? Mentionez ca angajatul respectiv a fost angajat in urma cu 6-7 ani, iar la acea data nu prea stia bine ce inseamna IT, dar s-a format aici ca persoana tehnica, iar acum este cotat ca un specialist bun.
din pacate, aceasta este piata fortei de munca. Nu cred ca putem vorbi de concurenta neloiala in acest caz. Singurele oprelisti ar fi eventuale clauze contractuale dintre dumneavoastra, ca angajator, si angajatul in cauza.

In acest moment, codul muncii a prevazut clauze de formare profesionala, care se subinteleg in orice contract. Aceasta reglementare nu este insa aplicabila contractelor incheiate inainte de 2003 decat in foarte putin cazuri si in functie de prevederile din contractul individual de munca si actele aditionale la acesta.