Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Urgent! Desfacerea contractului cu art 55 b)...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Urgent! Desfacerea contractului cu art 55 b)...

Buna ziua! Sunt angajatul unei firme, lucrez de 6 saptamani si doresc, din motive personale, sa renunt. In contractul de munca se reglementeaza parasirea locului de munca cu un preaviz de 20 de zile. Am semnat cererea de preaviz, iar ultima zi de munca ar trebui sa fie 10 octombrie. Din pacate, acum 2 zile m-am imbolnavit si am anuntat ca voi prezenta concediu medical.
Am fost contactata de reprezentantii firmei si mi s-a propus desfacerea contractului de munca cu art. 55, alineatul b). Ce presupune aceasta varianta (cu acordul celor 2 parti)? Spuneti-mi, va rog, ce avantaje si dezavantaje presupune acest lucru si ce apare in Revisal.
Multumesc! Raspunde-ti, va rog, ff urgent!
Incetarea raportului de munca in baza art.55 lit.b C.mun. aduce dezavantajul ca nu puteti beneficia de somaj ...

Cred ca aici este o problema ceva mai complexa , deoarece intrarea in concediu medical a dvs a suspendat termenul de preaviz .

Daca sunteti de acord cu acea solicitare , in REVISAL va apare incetarea c.i.m. in baza art.55 lit.b C.mun.
Faptul ca apare acest art. 55, lit. b in Revisal aduce vreo consecinta negativa?

Sa inteleg ca nu se accepta concediu medical pe perioada preavizului, nu?
Concediul medical in timpul preavizului este perfect legal, dar suspenda termenul de preaviz. Daca nu mai depuneti certificatul medical, acesta nu va mai fi platit. In Revisal va aparea art.55 lit.b care nu este cu nimik mai rau decat art.81 (1). Somaj nu se acorda in nici unul din cazuri !!!
Am inteles. Multumesc!