Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia la limita de varta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia la limita de varta

Barbat nascut in 1950 22 noiembrie,cu o vechime neitrerupa in munca de 43 de ani,cind pot beneficia de pensie,si cind trebuie sa-mi depun cererea de pensionare,la Casa Jud.de pensii. Va multumesc pentru ajutor.
Puteti beneficia de pensionare anticipata(fara penalizare)deoarece indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare de 35+8=41 ani.Puteti sa depuneti cererea si maine.
Valentin Mester, utilizator
Limita de varsta la 65 de ani.Cererea se depune incepand cu 22/11/2012.
Pentru a va putea deschide dreptul la pensie anticipata fara penalizare,in cei 43 de ani nu trebuie sa aveti stagiu asimilat(armata).
Am facut o greseala din neatentie.
Am spus,limita de varsta la 65 de ani.Asta inseamna ca cererea se depune incepand cu 22/11/2015 si nu 22/11/2012.