avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia la limita de varta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia la limita de varta

Barbat nascut in 1950 22 noiembrie,cu o vechime neitrerupa in munca de 43 de ani,cind pot beneficia de pensie,si cind trebuie sa-mi depun cererea de pensionare,la Casa Jud.de pensii. Va multumesc pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:58, 26 Septembrie 2012
Puteti beneficia de pensionare anticipata(fara penalizare)deoarece indepliniti conditia de stagiu complet de cotizare de 35+8=41 ani.Puteti sa depuneti cererea si maine.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Septembrie 2012
Valentin Mester, utilizator
Limita de varsta la 65 de ani.Cererea se depune incepand cu 22/11/2012.
Pentru a va putea deschide dreptul la pensie anticipata fara penalizare,in cei 43 de ani nu trebuie sa aveti stagiu asimilat(armata).
Am facut o greseala din neatentie.
Am spus,limita de varsta la 65 de ani.Asta inseamna ca cererea se depune incepand cu 22/11/2015 si nu 22/11/2012.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta standard de pensionare in cazul barbatilor flori54 flori54 Eu vreau sa intreb daca pensionarea la 65 de ani la barbati nu e undeva cu cativa ani mai incolo, in crestere progresiva ca si in cazul femeilor ? Nu se poate ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata ADINABODESCU ADINABODESCU Sotul meu este nascut pe 10.09.1950.Lucreaza cu carte de munca din data de 01.07.1969 O sa va rog sa imi spuneti si mie cind se poate pensiona anticipat fara ... (vezi toată discuția)
Pensionarea la cerere Baraian_Teofil_Pavel Baraian_Teofil_Pavel doresc sa ma pensionez la cerere. as dori sa imi spuneti la ce varsta pot sa intru la pensia la cerere si cati ani de munca ar trebui sa am ca sa pot beneficia ... (vezi toată discuția)