Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nelamurire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nelamurire

buna ziua,
am un certificat de mostenitor(decesul tatalui) care contine urmatoarele date:de pe urma decesului tatalui meu a ramas un apartament de doua camere:
imobile:cota-parte indiviza de 1/2(jumatate)din dreptul de proprietate asupra apartamentului situat in ....apartamentul a fost dobandit de defunct ,in timpul casatoriei,prin contributie comuna si egala cu sotia sa,astfel cum rezulta din continutul actelor prezentate de parti.cealalta jumatate din apartament constitue cota de bun comun a sotiei supravietuitoare.
natura succesiunii:legala,conform art.1 din legea nr.319/1944 si art.669 cod civil
au calitatea de mostenitoare:
-sotia ,pentru cota de 1/4(o patrime)din masa succesorala
-fiica ,pentru cota de 3/4(trei patrimi)din masa succesorala

va rog sa-mi spuneti cine are drepturi mai mari asupra acestui apartament
multumesc.
mama dumneavoastra detine o suprafata mai mare din apartament adica: 1/2 ( jumatate ) dobandita prin contributia adusa la achizitionarea apartamentului si 1/4 ( un sfert ) din jumatatea sotului defunct.