avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua. Am si eu o intrebare referitoare la un certificat de mostenitor care spune asa:
De pe urma defunctului X decedat la data de 4 nov 1990, au ramas urmatoarele bunuri si urmatorii mostenitori astfel:
MASA SUCCESORALA:
Bunuri imobile: Jumatate, cota indiviza, dintr-o casa de locuit si din constructiile gospodaresti anexe, precum si terenul in suprafata de 600 mp. Defunctul a dobandit asta din locuinta prin construire in timpul casatoriei cu sotia supravietuitoare, pe terenul acestuia dobandit ca zestre de la parinti de peste 40 de ani.
Restul de 1/2 parte din averea de mai sus (locuinta) formeaza cota de bun comun a sotului supravietuitor.
MOSTENITORI:
Cf Legii 319/1944 A.C. in calitate de sotie supravietuitoare cu cota legala de 1/4 parti, sau cu bunurile de mai sus, cf art 669 din CC.
A.V. in calitate de fiu cu cota legala de 3/4 parti sau bunurile de la pct de mai sus.

Va rog sa imi explicati si mie acest act, ce drept are A.C si A.V.
Cel mai recent răspuns: hadasssa , utilizator 17:44, 22 Februarie 2011
Daca s-a construit pe terenul defunctului, nu ar trebui s-ai revina 3/4 din totalul terenului lui A.V, fiului mostenitor? Si sotiei supravietuitoare sa-i revina numai 1/4 din totalul terenului?
ma poate ajuta cineva cu un raspuns concret?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire RadoiRamona RadoiRamona buna ziua, am un certificat de mostenitor(decesul tatalui) care contine urmatoarele date:de pe urma decesului tatalui meu a ramas un apartament de doua ... (vezi toată discuția)
Succesiune kero kero Sotul supravietuitor este amenintat de fratii sotiei defuncte sa vanda garsoniera si sa le dea 1/2 din garsoniera proprietate comuna cu defuncta sotie. In ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi am catalina45 catalina45 buna ziua. sotul meu a decedat si mostenitori sunt ficele din prima casatorie si eu. insa, in actele apartamentului si autiturismului nu este si numele meu ... (vezi toată discuția)