avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrare factura rate reziliere contract
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrare factura rate reziliere contract

Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare:
Am avut un contract de vanzare cumparare plata in rate la romtelecom la un srl care a intrat in insolventa din ianuarie 2012, contractul fiind din august 2011.
S-au platit 4 rate dupa care am intrat in imposibilitate si ulterior insolventa.
Daca ratele nu au mai fost achitate in septembrie 2012 am primit o factura cu suma integrala de plata ptr. achizitionarea laptopului.
Cum inregistrez acum aceasta factura?
Ulterior am primit si un document prin care se dispune radierea societatii de la O.R.C. Cum inregistrez factura?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 19:55, 3 Octombrie 2012
Nu mai puteti inregistra factura daca societatea este radiata de la Reg. Comertului. Instiintati societatea si anexati o copie a certificatului de radiere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare societate comerciala srl cardase cardase As dori ajutorul intr-o problema care-mi este neclara. Am fost asociat unic la o societate comerciala SRL.care a intrat in insolventa. La Oficiul Reg. ... (vezi toată discuția)
Inchidere firma matculina matculina BUNA ZIUA. am infiintat o societate in 2001. am activat cu ea pina in 2002, dupa care treaba nu a mai mers si nu am mai efectuat nici o activitate cu ea dar am ... (vezi toată discuția)
Achizitie mijloc fix JENIFER JENIFER S-a achizitionat de la Romtelecom un laptop in 36 rate (rata lunara cu tva 90 lei).Pe factura apare asa: -servicii de telefonie 162.03-tva 38.89 -laptop ... (vezi toată discuția)