Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrare factura rate reziliere contract
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrare factura rate reziliere contract

Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare:
Am avut un contract de vanzare cumparare plata in rate la romtelecom la un srl care a intrat in insolventa din ianuarie 2012, contractul fiind din august 2011.
S-au platit 4 rate dupa care am intrat in imposibilitate si ulterior insolventa.
Daca ratele nu au mai fost achitate in septembrie 2012 am primit o factura cu suma integrala de plata ptr. achizitionarea laptopului.
Cum inregistrez acum aceasta factura?
Ulterior am primit si un document prin care se dispune radierea societatii de la O.R.C. Cum inregistrez factura?
Nu mai puteti inregistra factura daca societatea este radiata de la Reg. Comertului. Instiintati societatea si anexati o copie a certificatului de radiere.