Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs declarat prin email
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs declarat prin email

Daca un recurs (in civil) a fost declarat in ultima zi a termenului de recurs, prin email, la ora 23,50, si a fost inregistrat la instanta in ziua urmatoare, se considera a fi recurs declarat in termen sau recurs tardiv?
conteaza data trimiterii si nu a inregistrarii la instanta, ca in cazul trimiterilor postale.
Dar este o discutie daca trimiterile prin email au acelasi regim, exista pareri contrare.
Multumesc. Acest lucru il stiam si eu. Doream ceva mai concret, mai ales ca in anul 2011 ICCJ -sectia penala a decis ca in cazul recursurilor declarate prin email conteaza data inregistrarii la instanta, iar nu data trimiterii email-ului, care nu este o data certa. Poate stiti mai mult decat raspunsul de mai sus. Sa inteleg ca in aceasta problema fiecare instanta apreciaza de la caz la caz?
veneraana, utilizator