avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct

Am cumparat o casa in provincie de la o pereche de pensionari, cu conditia sa-i las sa locuiasca acolo pana la sfarsitul vietii lor, fara alte mentiuni.
1-in ce conditii intelegerea (uzufructul) poate sa fie anulata ?
2-ce obligatii si drepturi au ei (uzufructuarii) si ce obligatii si drepturi am eu (proprietar) ?
2-casa are 3 camere si teren. Pot sa folosesc si eu locuinta in acest timp ca proprietar ?
Cel mai recent răspuns: Carmen Muraru , Avocat 06:31, 28 Septembrie 2012
depinde de clauzele contractuale.acestea trebuiesc citite si interpretate cu atenttie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietar vs. uzufructuar mediterana mediterana Buna ziua, As dori sa stiu care este situatia legala, fata de dorinta proprietarului unui apartament, de a alege sa locuiasca , alaturi de persoana care are ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct viager vali_sudoru vali_sudoru buna ziua.am un contract de vanzare-cumparare cu clauza uzufruct viager,cu parintii mei.ce pot sa fac in cazul in care parintii mei au abuzat fortat de mai ... (vezi toată discuția)
Mutatie - acceptul uzufructuarului Nucescu Nucescu Uzufructarii au dreptul sa acorde mutatie definitiva fiului lor la adresa la care stau fara acordul proprietarilor? Au dreptul sa-l gazduiasca pe acesta ... (vezi toată discuția)