Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare informare pe mfinante.ro
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare informare pe mfinante.ro

Va rog sa-mi sustineti demersul ce l-am facut catre mfinante.ro printr-un email catre 'admin.portal@mfinante.ro' cu subiectul "mentiunea TVA la incasare la informatiile legate de persoana juridica" pentru a publica pe portalul lor la informatiile legate de persoanele juridice [ link extern ]
informatii legate de modul in care persoana juridica aplica TVA la incasare sau nu, intrucat pentru persoanele juridice care nu aplica TVA la incasare, deducerea TVA se face in cazul unor achizitii de la persoane juridice ce aplica TVA la incasare la momentul platii catre persoana juridica respectiva, iar daca achizitiile sunt de la pesoane juridice ce nu aplica TVA la incasare deducerea se face la facturare, fiind absolut necesar de stiut in condiiile in care persoana juridica ce aplica TVA la incasare uita sa mentioneze pe factura "TVA la incasare" dupa ultimele modificari ale Codului Fiscala prin Ordonanta 15/2012, putand deasemenea sesiza si furnizorul meu asupra aspectului.
Va multumesc!
tunelos, utilizator
Si cum sa sustinem acest demers? Dati-ne procedura aleasa.
Scrieti la asistenta prin email pe site anaf: [ link extern ] ...

textul
"Va rog sa publicati pe portalul cu informatiile legate de persoanele juridice [ link extern ]

si informatii legate de modul in care persoana juridica aplica TVA la incasare sau nu, intrucat pentru persoanele juridice care nu aplica TVA la incasare, deducerea TVA se face in cazul unor achizitii de la persoane juridice ce aplica TVA la incasare la momentul platii catre persoana juridica respectiva, iar daca achizitiile sunt de la pesoane juridice ce nu aplica TVA la incasare deducerea se face la facturare, fiind absolut necesar de stiut in condiiile in care persoana juridica ce aplica TVA la incasare uita sa mentioneze pe factura \"TVA la incasare\" dupa ultimele modificari ale Codului Fiscala prin Ordonanta 15/2012, putand deasemenea sesiza si furnizorul meu asupra aspectului. \"
tunelos, utilizator