avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis anulat

Buna ziua , in cazul in care mi se anuleaza permisul de conducere legal este prevazut ca pot sa dau examen pentru redobandire dupa 1 an de zile de la data sentintei definitive.

Din momentul in care am predat permisul de conducere si pana la terminarea procesului au trecut aprox 2 ani de zile in care eu nu am condus si nici nu am solicitat dovada pentru a conduce.

Se poate redobandi categoria mai repede in vreun fel avand in vedere perioada de 2 ani in care nu am solicitat si nici nu am exercitat dreptul de a conduce ?
Si pe scurt cum pot face acest lucru daca se poate ?
Cel mai recent răspuns: alexteo19 , utilizator 22:12, 28 Septembrie 2012
Termenul de 1 an curge de la data ramanerii definitive a sentintei penale.
Nu are nicio importanta faptul ca ati/n-ati solicitat dovada in timpul procesului penal.
Deci trebuie sa mai asteptati un an de la data ramanerii definitive si apoi sa dati examen pentru un nou permis.
Ultima modificare: Vineri, 28 Septembrie 2012
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat
Va multumesc pentru raspuns !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta rodica05 rodica05 Buna ziua, in urma unui proces penru conducerea sub influenta alcoolului sentinta este: - 6 luni de inchisoare cu suspendare - perioada de incercare de 2 ... (vezi toată discuția)
Amenda penala Maryus-dora Maryus-dora În urma cu 9 ani în urma unui proces am primit o amenda cu suspendare de 10.000 Ron la regimul circulației și pentru aceasta amenda organele de la ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan, redobandire permis ovidiupopescu ovidiupopescu am fost depistat in trafic,adica oprit la un control de rutina cu o alcoolemie de0,69 in aer si 1,50 respectiv 1,40 in sange.sa judecat procesul in mai anul ... (vezi toată discuția)