Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis anulat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis anulat

Buna ziua , in cazul in care mi se anuleaza permisul de conducere legal este prevazut ca pot sa dau examen pentru redobandire dupa 1 an de zile de la data sentintei definitive.

Din momentul in care am predat permisul de conducere si pana la terminarea procesului au trecut aprox 2 ani de zile in care eu nu am condus si nici nu am solicitat dovada pentru a conduce.

Se poate redobandi categoria mai repede in vreun fel avand in vedere perioada de 2 ani in care nu am solicitat si nici nu am exercitat dreptul de a conduce ?
Si pe scurt cum pot face acest lucru daca se poate ?
Termenul de 1 an curge de la data ramanerii definitive a sentintei penale.
Nu are nicio importanta faptul ca ati/n-ati solicitat dovada in timpul procesului penal.
Deci trebuie sa mai asteptati un an de la data ramanerii definitive si apoi sa dati examen pentru un nou permis.
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat
Va multumesc pentru raspuns !