avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM

Buna ziua,

am si eu nevoie de un model de imputernicire scrisa pentru reprezentantii desemnati in vederea negocierii si semnarii CCM si unul pentru dovezile de reprezentativitate ale partilor. Nu stiu cum se fac si nu imi inregistreaza contactul la ITM,

Va rog frumos, daca ma puteti ajuta
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:59, 28 Septembrie 2012
Buna ziua.
Sper sa va fiu de folos cu acest model de imputernicire, pe care il puteti modifica dupa cerinte:

Nr. _________ / __________
Î M P U T E R N I C I R E
Prin prezenta, organizatia sindicala X...........afiliata la..............Y.("federatia", "confederatia", etc. daca este cazul), reprezentat prin domnul/doamna.....in calitate de presedinte, imputerniceste in vederea negocierii si semnarii Contractului Colectiv de Munca pe anul.....la nivel de unitate cu societatea Z........ urmatoarele persoane:
1. .................................................legitimat cu BI/CI, seria ................, nr. ............................, eliberat de ...................................... la data de ....CNP......
2....................................................legitimat cu BI/CI, seria ................, nr. ............................, eliberat de ...................................... la data de ....CNP....
3.....etc...
Data, Presedinte,



Pentru dovezi de reprezentativitate;

Nr.________/_____________

CÃTRE,
I.T.M. .....

Denumirea sindicatului________________________________________________________
cu sediul în localitatea ____________________________________________________, str.____________________________________, nr._________, bl.________, sc._______, ap._______, jud.__________________________ nr. telefon/ fax: _____________________,
CIF_______________, reprezentată legal prin____________________________________, depunem alăturat o copie în format scris şi una în format electronic a dosarului de reprezentativitate care urmează să fie depus la Judecătoria_________________,în vederea constatării reprezentativităţii subscrisului sindicat la nivelul unităţii (societăţii) _________________________________ , cu sediul în localitatea _____________________, str._______________, nr.________, bl.________, sc._______, ap._______, jud.__________ nr. telefon/ fax: _______________________________, CUI (CIF) ____________________, reprezentată legal prin_________________________ în calitate de_____________________.

În conformitate cu prevederile art. 53 al 3 din Legea 62/2011 privind dialogul social, vă solicităm înregistrarea dosarului pentru obţinerea reprezentativităţii şi eliberarea unei dovezi în acest sens, pentru a putea depune acest dosar la Judecătorie.

Dosarul cuprinde, în copie, următoarele documente:
Hotărârea judecătorească definitivă şi irevocabilă de dobândire a personalităţii juridice de către sindicat şi a ultimei hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile de modificare a statutului şi/sau componenţei organului executiv de conducere;
Declaraţia semnată de reprezentantului legal al sindicatului privind numărul total de membri;
Dovadă eliberată de angajator, privind numărul total de angajaţi;

Data, Reprezentant legal Sindicat
~ Conținut șters la cerere ~
Gasiti aici model pentru imputernicire reprezentanti ai salariatilor ...

www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Model de imputernicire soricanicoleta soricanicoleta as avea nevoie de un model de imputernicire pentru semnarea ordinelor de plata si a actelor depuse la trezorerie (in cazul cand au specimen de semnatura alte ... (vezi toată discuția)
Urgent!model cerere de aprobare de la locatari pt sediul social al unei firme alexandraboghiu alexandraboghiu am si eu nevoie urgent de un model de cerere de aprobare de la locatarii unui bloc pentru sediul unei firme intr-un apartament!e urgent!multumesc (vezi toată discuția)
Drept contestatie anemoni anemoni buna ziua, am o bunica care are 80 ani, are dementa mixta, nu mai gandeste, nu vorbeste. in aceasta situatie daca dorim sa facem o contestatie, cine o ... (vezi toată discuția)