Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Arestare preventiva pentru 29 de zile- schimbare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Arestare preventiva pentru 29 de zile- schimbare declaratie dupa recunoastere?

Sotul meu e cercetat pt conplicitate la delapidare si luare de mita...el a fost paznic la o firma privata si si de acolo sa furat ceva .Cand ia prins el a dat declaratie si a recunoscut fapta in prezenta unui avocat si pe perioada cercetarilor ia fost emis mandat de 29 de zile..acum pe 5 ar trebui sa expire mandatul..in toata perioada asta pe el nu ia mai audiat nimeni si nu i sa mai luat nici o declaratie..acum avocatul la sfatuit sasi schimbe declaratia ca altfel cica ii prelungeste mandatul..Se poate intampla asta daca nusi schimba declaratia? Lam intrbat pe avocat cum sa scapam de acuzatia de luare de mita si mia zis ca nu se poate.. ca eu din cate am auzit se aplica luarea de mita in cazul functionarilor publici si la el nui cazul ca el era la firma privata..sotul meu nu are nici o fapta anterioara nici macar o amenda nu a luat in viata lui are cazierul curat..acum eu nu stiu ca avocatul nostru ma cam speriat cand mia zis ca o sai dea 5 ani si nici sa nu ma gandesc ca scapa cu suspendare..Ce pot face? Sa schimb avocatul?
Parerea mea, evident rezultata din putinele date pe care le ati oferit, este aceea ca schimbarea declaratiei nu aduce decat o lipsa de credibilitate pentru el si ii inrautateste situatia. prelungirea mandatului va avea in vedere daca s au schimbat temeiurile ce au fost avute in vedere la luarea masurii arestarii, ori schimbarea declaratiei nu inseamna schimbarea temeiurilor.....
chestia e cam încurcată : SCHIMBAȚI urgent avocatul ! Se poate ieși din situația complicată cu un BUN avocat specialist în domeniul PENAL.
Nu sa schimbat nimic in acel dosar din cate stiu sa stabilit prejudiciu si sant retinuti toti cei care au fost inplicati..inca o intrebare va rog Daca mandatul expira pe data de 5 octombrie, cu cate zile inainte se poate afla daca se da prelungire la mandat?
Multumesc frumos pt raspuns
cu max 3 zile inainte de expirarea mandatului,archetul face cererea de prelungire. Din pacate, exista varianta sa ii prelungeasca pe 60 zile. Cam asta este practica. Dar, incercati si alte variante.... liberare provizorie sub control judiciar.... Iar daca tot a mers pe recunoastere, sa mearga pe procedura prevazuta de art. 320 ind 1 Cod pr penala. Si, in situatia in care nu are antecedente penale, poate pleca acasadupa invocarea acestui articol.
multumesc frumos pt raspunsuri