Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... punct de lucru in Romania
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

punct de lucru in Romania

O societate comerciala din Spania doreste sa deschida un punct de lucru, mai precis un depozit in Romania, de unde sa se vanda sau sa se exporte produsele direct importatorilor romani, iar contabilitatea sa se faca in Spania.
Exista aceasta varianta? Sau ceva asemanator?

Va multumesc
Nu isi poate deschide punct de lucru ci doar sucursala sau filiala, parerea mea este ca ar trebui sa isi deschida sucursala.
Eu as inclina spre solutia infiintarii unei societati romanesti, la care firma din Spania sa fie actionar majoritar sau unic. Chiar daca contabilitatea se va tine aici, este mai usor de controlat de catre actionarul majoritar.