Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire ,taxe
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire ,taxe

ce drept am asupra unui imobil mostenit, din care eu detin 50% , celalalt proprietar detine celalalt 50% si intregul imobil este este cu uzufruct viajer pentru el.Am inteles ca pana ce traieste celalalt proprietar partea mea nu pot sa vand ,dar pot sa o folosesc pe jumatatea mea ? pe proprietate este un garaj dat in chirie ,pot sa am si eu dreptul la acesti bani? am dreptul sa locuesc in imobil ? s-au nu, tocmai pentru ca celalalt proprietar are uzufruct viajer pentru el.? ce drepturi am si ce nu in acest caz? . ms pt raspuns.
înseamnă că dvs. aveți doar dreptul de proprietate, ”celălalt” are în plus și dreptul de folosință (”culegerea fructelor”) asupra întregului imobil.Dacă găsiți un cumpărător, puteți vinde doar dreptul dvs. de proprietate, dreptul de folosință îi va reveni posibilului cumpărător la decesul ”celuilalt”.Prin contractul de constituire a dreptului de uzufruct proprietarul unui bun (devenit nudul proprietar) înstrăinează unei persoane numita uzufructuar, două din atributele dreptului de proprietate :
- dreptul de folosință (dreptul de a întrebuința bunul potrivit naturii și destinației lui);
- si dreptul de a-i culege fructele și veniturile pe care le poate da (chirie, fructe naturale . . .).

bază : art.703 – 748 din Noul C.Civ
ms , dar am dreptul sa locuesc si eu in imobil?
Cu acordul uzufructuarului.
deci practic nu pot sa pun piciorul in imobil daca el asa vrea cu toate ca detin jumate :O
Dvs aveti nuda proprietate. Dreptul uzufructuarului se stinge fie la termen, fie la decesul acestuia.