Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract decomodat expirat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract decomodat expirat

Locuiesc intr-un apartament care a fost inchiriat de ex-sotia mea inainte sa se casatoreasca cu mine. Acum nu mai este sotia mea ca am divortat. Ea a avut un contract decomodat cu proprietarul (contract care a expirat). Pentru ca nu am platit Șintretinerea, curentul si gazele proprietarul nu vrea sa imi faca un contract, ca sa stau cu forme legale. Nu vreau sa parasesc locatia (ca e o zona buna) si incerc sa ma sustrag platii utilitatilor. Ce ma sfatuiti sa fac sa il oblig pe proprietar sa ma tina ? Cum ma poate ajuta legea Romana ? Am uitat sa spun ca am viza de rezidenta (am luat-o in baza actului de casatorie) pina pe data de 03.10.2012. Ce ma fac ?
Daca faceti asa ceva riscati sa raspundeti penal pentru infractiunea de denuntare calomnioasa, iar concetatenii sa raspunda pentru infractiunea de marturie mincinoasa.

Cred ca tot amiabil ar trebui sa rezolvati problema si sa achitati utilitatie.
Vorbiti cu el.
Nu vrea sa mai vorbeasca cu mine. Nu raspunde la telefon (asa cum i-am facut si eu cind ma suna el) Imi plateste la fel. Mai mult a plecat din Bucuresti (sa nu mai auda de mine) CE MA FAC ?
Am omis : s-a dus ieri si a achitat toate datoriile asa ca pot sa stau linistit la asta. A achitat si a plecat. Pot sa sparg yala sa intru. E considerata infractiune ? Ca doar e casa mea ?
Din pacate nu aveti scapare, platiti omului ce datorati daca nu doriti sa intrati in alte probleme si mai mari!
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu aveti dreptate si nici nu sunteti deloc corect! Daca cineva ar face asa ceva cu o locuinta de-a d-voastra ati fi bucuros? V-ar place?
In plus, vad ca ati mai adaugat ceva intre timp, ca a platit el banii(pe care oricum ii datorati). E casa lui, si d-voastra nu ati platit, fapt pentru care puteti fi dat afara cu succes!
ContSters259670, utilizator
taraminunilor a scris:

Pot sa sparg yala sa intru. E considerata infractiune ? Ca doar e casa mea ?

Cum adica e casa ta ?
Daca spargi usa, raspunzi penal pt distrugere.