Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restante intretinere provenind din reesalonari Radet
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restante intretinere provenind din reesalonari Radet

Buna ziua

In urma cu aprox 2 ani asociatia de proprietari si-a dat seama ca timp de 3 ani de zile administratorul nu a achitat nicio factura de utilitati si nici nu a fost dat in judecata administratorul si cenzorii din perioada respectiva.
Cu Radet (unde datoriile sunt cele mai mari) s-a incheiat in acord prin care se reesaloneaza datoriile si penalitatile, cota ce imi revine mie este de 90 lei/luna (sincer, nu stiu pe ce perioada).
Situatia mea - am platit cotele de intretinere lunare pt toata perioada chiar si atunci cand nu s-au onorat facturile catre furnizori. Am si aproape toate chitantele respective.
De aprox 1 an nu am platit esalonarile catre Radet, am achitat cheltuielile lunare de intretinere.
De curand a aparut la avizier un afis prin care sunt informati cativa proprietari de apartamente de pe scara (printre care si eu) ca suntem dati in judecata de asociatia de proprietari ( se precizeaza sinumarul de dosar) pt restante mai mari de 90 de zile, fara nicio alta instiintare prealabila.

Va rog sa imi spuneti sfatul dvoastra in acest caz. Exista obiectul acestui dosar in conditiile in care am chitantele din anii trecuti cum ca am platit la asociatie cotele lunare de intretinere (chiar daca asociatia nu a platit la randul ei)?

Multumesc si astept raspunsul dvoastra.
Maria
asociatia de proprietari si-a dat seama ca timp de 3 ani de zile administratorul nu a achitat nicio factura de utilitati

1-Culpa nu apartine exclusiv administratorului,ci si cenzorului si presedintelui de asociatie care detin autoritatea si competenta sa verifice lunar documentele asociatiei,respectiv documentele care dovedesc achitarea facturilor emise de catre furnizorii de servicii/utilitati
2-In situatia in care pe lista de plata lunara,de un an de zile confirmati ca au fost impuse sume pe care dvs ati inteles sa nu le achitati,este intemeiata masura si actiunea de recuperare dispusa de asociatia de proprietari in instanta
Dvs ati achitat cotele lunare fara a acoperi insa sumele restantele recunoscute si asumate ,pe care asociatia de proprietari a hotarat sa le recupereze prin cota parte de la fiecare proprietar
3-In situatia in care detineti chitantele prin care probati buna credinta si achitarea in termenul stabilit a obligatiilor individuale,respectiv dvs nu va inregistrati cu restante fata de asociatia de proprietari,
aveti dreptul pana la primul termen de judecata sa depuneti intampinare ,sa va exprimati punctul de vedere in sensul respingerii actiunii asociatieid e proprietari ca neintemeiata,sa probati existenta chitantelor de plata a cotelor lunare de intretinere si sa solicitati instantei proba cu incrisuri,respectiv expertiza financiar contabila
Multumesc de raspuns.
1. Stiu ca vina e comuna, dar nu s-a inceput niciun demers impotriva lor.
3. Aceasta expertiza financiar contabila cine va trebui sa o plateasca?
Ar fi mai ieftin pt mine sa platesc restantele respective sau sa procedez cum ati spus dvoastra la pctul 3.

Multumesc
Vedeti dvs ,actiunea apartine exclusiv asociatiei de proprietari care detine obligatia atat fata de instanta cat si fata de dvs sa probeze temeinicia si legalitatea invocatelor restante in sarcina dvs
In situatia in care dvs aveti certitudinea ca ati fost si sunteti bun platnic ,nu ati acumulat restante la plata cotelor de intretinere,nu se justifica a achita suplimentar sume pe care nu le datorati
Cererea cu proba expertizei financiar contabile poate demonstra instantei de judecata existenta chitantelor prin care dvs ati achitat in termenul stabilit cotele individuale de intretinere,respectiv ca nu va faceti responsabila de debitele acumulate de catre asociatia de proprietari prin neplata facturilor -obligatie care intra in sarcina administratorului de imobil
Dvs sunteti liberul arbitru care poate dispune fie ,achitarea de sume solicitate de catre asociatia de proprietari prin instanta,fie sa dovediti netemeinicia si nelegalitatea pretentiei
1 . Faptul ca nu s-a facut nimic 3 ani de zile s-ar putea sa nu mai recuperati nimic , fiindca timpul de a actiona in Instanta este de doi ani .
2. Acesta expertiza contabila se plateste de toti proprietarii conform partii indivize .
Parerea mea este sa platiti acele restante , fiindca Asociatia a fost de acord sa reesaloneze datoria .
Iar pentru a va recupera banii dati in plus la cheltuieli trebuie sa-i luati de la cei vinovati daca se mai poate .
BEN46 a scris:

1 . Faptul ca nu s-a facut nimic 3 ani de zile s-ar putea sa nu mai recuperati nimic , fiindca timpul de a actiona in Instanta este de doi ani .

Poate aveti dreptate dar ca sa va credem spuneti-ne de unde ati scos acest termen de doi ani!?
In ce lege se prevede ca timpul pentru actionarea in instanta este de doi ani?