Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - este considerata persoana fizica sau juridica?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - este considerata persoana fizica sau juridica?

Buna ziua,

Puteti sa-mi spuneti daca referitor la OUG 29/2011 articolul 9 "Garantii" punctul 13 "(13) Pentru obligațiile fiscale eșalonate la plată de până la
5.000 lei în cazul persoanelor fizice și, respectiv, 20.000 lei în
cazul persoanelor juridice, nu este necesară constituirea de
garanții."

PFA este considerat "persoana fizica" sau "persoana juridica"?

Multumesc!
Fizica.
persoană fizică autorizată = persoana fizică autorizată să desfăşoare orice formă de activitate economică permisă de lege, folosind în principal forţa sa de muncă;

Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat