avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - este considerata persoana fizica sau juridica?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - este considerata persoana fizica sau juridica?

Buna ziua,

Puteti sa-mi spuneti daca referitor la OUG 29/2011 articolul 9 "Garantii" punctul 13 "(13) Pentru obligațiile fiscale eșalonate la plată de până la
5.000 lei în cazul persoanelor fizice și, respectiv, 20.000 lei în
cazul persoanelor juridice, nu este necesară constituirea de
garanții."


PFA este considerat "persoana fizica" sau "persoana juridica"?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Av. Marian Bîrlădeanu , Avocat 14:30, 1 Octombrie 2012
Fizica.
persoană fizică autorizată = persoana fizică autorizată să desfăşoare orice formă de activitate economică permisă de lege, folosind în principal forţa sa de muncă;

Ultima modificare: Luni, 1 Octombrie 2012
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorii la finante papyzeta papyzeta am o datorie considerabila la finante, am obtinut aprobarea dosarului de esalonare, am platit primele doua rate, iar acum vor sa puna sechetru pe cele 3 masini ... (vezi toată discuția)
Un pfa poate fi administrator intr-un sa? adela05 adela05 Un PFA poate sa aiba calitatea de administrator intr-un SA? (vezi toată discuția)
Cesiune intreprindere individuala/pfa Loredana_84 Loredana_84 Se poate face cesiunea unei II/PFA, avand in vedere ca acestea nu au parti sociale? (vezi toată discuția)