avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general datorii la finante
Discuție deschisă în Contabilitate în general

datorii la finante

am o datorie considerabila la finante, am obtinut aprobarea dosarului de esalonare, am platit primele doua rate, iar acum vor sa puna sechetru pe cele 3 masini pe care le am in firma. ce pot sa fac sa nu puna sechestru? cine ma poate ajuta sa ma contacteze pe mail
Cel mai recent răspuns: Flavius1984 , utilizator 19:12, 18 Aprilie 2012
Ordinul MFP nr. 1853/2011:

'' In termen de 30 de zile de la data comunicarii acordului de principiu, contribuabilii trebuie sa constituie garantii sub formele prevazute la art. 9 alin. (2) din ordonanta de urgenta. ''

Si conform OUG 29/2011

(13) Pentru obligaţiile fiscale eşalonate la plată de până la 5.000 lei în cazul persoanelor fizice şi, respectiv, 20.000 lei în cazul persoanelor juridice, nu este necesară constituirea de garanţii.

Daca depasiti suma de 20.000 lei ptr care ati solicitat esalonare este normal sa se instituie sechestru asiguratoriu sub forma de garantii.

Cu stima.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Aprilie 2012
Flavius1984, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - este considerata persoana fizica sau juridica? cauneac cauneac Buna ziua, Puteti sa-mi spuneti daca referitor la OUG 29/2011 articolul 9 \\"Garantii\\" punctul 13 \\"(13) Pentru obligațiile fiscale eșalonate ... (vezi toată discuția)
Esalonare datorii stabilite prin decizie control dutescu maria dutescu maria Buna ziua, In urma unui control de fond s-a stabilit ca am colaborat cu o firma inactiva si a rezultat debit suplimentar impozit 20000 si tva 23000 plus pen ... (vezi toată discuția)