avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cesiune intreprindere individuala/PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cesiune intreprindere individuala/PFA

Se poate face cesiunea unei II/PFA, avand in vedere ca acestea nu au parti sociale?
Cel mai recent răspuns: Loredana_84 , utilizator 13:49, 13 Februarie 2013
Aceste 2 forme de organizare II si PFA se bazeaza pe cunostintele si calificarile unei persoane. Acestea nu pot fi cesionate/vandute.
Cum anume se poate cesiona/vinde de ex. "PFA Ion Ion"?
Daca dvs nu mai doriti sa continuati activitatea atunci suspendati sui inchideti PFA/I.I.
iar persoana cealalta sa deschida pe numele ei PFA sai I.I.

Din OUG 44/2008 avem definitiile:
întreprindere individuală - întreprinderea economică, fără personalitate juridică, organizată de un întreprinzător persoană fizică; persoană fizică autorizată
- persoana fizică autorizată să desfăşoare orice formă de activitate economică permisă de lege, folosind în principal forţa sa de muncă;

[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 13 Februarie 2013
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Da...stiu ca e nevoie de anumite calificari in acest sens si ma gandeam si eu ca, chiar daca persoanele care ar dori sa cumpere II ar detine astfel de calificari, mai ramane problema numelui.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere individuala (2008) - ce implica realmente amelie11 amelie11 Am citit si rascitit legea aparuta in 2008 referitoare la PFA-uri, intreprinderi individuale si IF-uri, dar am inca neclaritati si nu gasesc nicaieri ... (vezi toată discuția)
Constatare si sanctionare contraventie i.i. dan_co dan_co Buna ziua. In cazul in care se intocmeste un proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor constatate cu prilejul executarii unui control la o ... (vezi toată discuția)