Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cesiune intreprindere individuala/PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cesiune intreprindere individuala/PFA

Se poate face cesiunea unei II/PFA, avand in vedere ca acestea nu au parti sociale?
Aceste 2 forme de organizare II si PFA se bazeaza pe cunostintele si calificarile unei persoane. Acestea nu pot fi cesionate/vandute.
Cum anume se poate cesiona/vinde de ex. "PFA Ion Ion"?
Daca dvs nu mai doriti sa continuati activitatea atunci suspendati sui inchideti PFA/I.I.
iar persoana cealalta sa deschida pe numele ei PFA sai I.I.

Din OUG 44/2008 avem definitiile:
întreprindere individuală - întreprinderea economică, fără personalitate juridică, organizată de un întreprinzător persoană fizică; persoană fizică autorizată
- persoana fizică autorizată să desfăşoare orice formă de activitate economică permisă de lege, folosind în principal forţa sa de muncă;

[ link extern ]
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari
Da...stiu ca e nevoie de anumite calificari in acest sens si ma gandeam si eu ca, chiar daca persoanele care ar dori sa cumpere II ar detine astfel de calificari, mai ramane problema numelui.
Multumesc!