Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dreptul la utilizare uscatorie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dreptul la utilizare uscatorie

Buna ziua,
am citit foarte multe comentarii legate de utilizarea uscatoriei... dar din pacate nu mi-a fost clar daca raspunsurile se potrivesc cu situatia mea.
Sunt proprietar intr-un bloc de 8 etaje care are o singura scara, locuiesc la parter impreuna cu alti doi proprietari, iar apartamentele celor trei proprietari de la parter nu sunt destinate cu balcon. La nivelul terasei blocului/casei liftului exista 4 spatii/camere (o camera cu destinatia spalatorie - care a fost transformata in uscatorie, o camera initiala destinata uscatoriei care a pastrat aceasi forma si doua camere mai mici care una este utilizata de administrator in scopuri administrative iar una de catre un proprietar din bloca ca depozit. De curand m-am trezit cu o hartie la avizier prin care erau punctate urmatoarele:
1. proprietarul care utiliza camera ca depozit a fost somat sa o elibereze pana la data x;
2. posibilitatea ca celelalte camere 2 (administratia), 3 (uscatoria), 4 (fosta spalatorie transformata in uscatorie) sa fie inchiriate de catre locatari.
Dupa cum spuneam anterior camera 3 a fost utilizata cu consimtamantul verbal al administratiei, de foarte multi ani de catre proprietarii de la parter care nu aveau locuri amenajate pentru uscarea rufelor (balcoane) pentru uscarea rufelor.
Doresc sa va intreb urmatoarele:
1. din punct de vedere legal avand in vedere numarul spatiilor de la ultimul nivel exista posibilitatea de a apara acest drept al proprietarilor de la parter de a utiliza camera numarul 3 doar pentru cele trei apartamente?
2. comitetul executiv conform notei afisate la avizier are dreptul sa inchirieze spatiile (camera 1, 2 si 4)?
3. care sunt pasii (daca exista) pentru a obtine dreptul de utilizare a uneia dintre camere (respectiv camera 3) doar pentru cele trei apartamente de la parter care nu au spatiu pentru uscarea rufelor?
4. exista in legislatia romana o specificare a acestor drepturi care se potriveste situatiei explicate mai sus?
Va multumesc!
nickra, utilizator
1-Partile comune pot fi utilizate de catre toti proprietarii
Spatiile comune,cu acordul notarial al proprietarilor direct afectati,pot face obiectul unor inchirieri pe diferite perioade de timp
2-Da,comitetul executiv in interesul genral al proprietarilor si cu scopul atragerii de fonduri la bugetul asociatiei de proprietari pot dispune inchirierea spatiilor comune
3-Procedura de utilizare spatiu comun de catre un proprietar ,o constituie acordul proprietarilor 50+1 4-Parcurgeti dispozitiile L nr 230/2007 si normele acesteia de aplicare HG nr 1588/2007
Spatiile comune se pot inchiria fie de proprietari care au nevoie, fie de diverse persoane, firme, iar banii rezultati in urma inchirierii se folosesc pentru diverse reparatii in condominiu. Nu trebuie sa alergati pe drumuri pentru acord notarial, nu este necesar, dar.......#-o

nickra a scris:

1. din punct de vedere legal avand in vedere numarul spatiilor de la ultimul nivel exista posibilitatea de a apara acest drept al proprietarilor de la parter de a utiliza camera numarul 3 doar pentru cele trei apartamente?

Da. Cele trei apartamente pot inchiria impreuna un uscator si sa-l folosesca numai ei.
2. comitetul executiv conform notei afisate la avizier are dreptul sa inchirieze spatiile (camera 1, 2 si 4)?

Da. Conform legii 230/2007:
Art. 30. - (1) Comitetul executiv, reprezentat de preşedintele asociaţiei de proprietari, are următoarele atribuţii:
d) reglementează folosirea, întreţinerea, repararea, înlocuirea şi modificarea părţilor proprietăţii comune, inclusiv cu privire la consumurile aferente proprietăţii comune;
3. care sunt pasii (daca exista) pentru a obtine dreptul de utilizare a uneia dintre camere (respectiv camera 3) doar pentru cele trei apartamente de la parter care nu au spatiu pentru uscarea rufelor?

Prezentati presedintelui asociatiei in scris oferta celor trei apartamente pentru inchirierea acelei camere.
4. exista in legislatia romana o specificare a acestor drepturi care se potriveste situatiei explicate mai sus?

Legea 230/2007 si HG 1588/2007 precizeaza ce inseamna proprietatea comuna, cum poate fi aceasta folosita, inchiriata, concesionata.
Art. 39. - Proprietatea comună poate fi utilizată de către terţi, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majorităţii proprietarilor membri ai asociaţiei şi al proprietarilor direct afectaţi de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosinţă sau de concesiune.