Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract de sponsorizare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract de sponsorizare

Sunt in concediu pentru cresterea copilului si primesc indemnizatie de la stat. Pot primi o sponsorizare (pot incheia un contract de sponsorizare), fara a fi afectata plata indemnizatiei? Care este forma legala pentru a primi bani fara a fi sistata plata indemnizatiei?
1. Suma provenita din sponsorizare nu este un venit profesional (din prestarea unei munci) impozabil si nu duce la suspendarea indemnizatiei pentru CCC.

2. Era bine daca spuneati pentru ce sunteti sponsorizata ca persoana fizica.
"Obiectul contractului il constituie sponsorizarea beneficiarului de catre sponsor cu suma de....Suma va fi utilizata pentru sustinerea de workshopuri culturale si artistice in domeniul dezvoltarii personale pentru copii cu nevoi speciale."
Credeti ca aceasta formulare este ok? Aveti o alta sugestie?
1. Imi mentin raspunsul dat anterior.

2. Incercati sa intrebati si la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.