Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drept de munca in germania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drept de munca in germania

Buna ziua. Daca merg in germania si sunt angajat pentru prima data, am un termen maxim de munca pe an , sau pot munci tot anul, daca angajatorul doreste asta? Stiu ca inainte erai obligat sa muncesti max 3 luni pe an , iar mai apoi, max 6 luni pe an. Multumesc si astept raspuns.
1. Pentru Germania , nu mai este nevoie de permisul de muncă obligatoriu pentru următoarele categorii:
- absolvenţii de facultate care solicită un loc de muncă corespunzător pregătirii lor;
- persoanele care vor începe o pregătire profesională într-o întreprindere şi
- persoanele care accesează locuri de muncă sezoniere.

2. De la 1 ianuarie 2012, angajarea de agricultori, silvicultori şi grădinari români şi bulgari se va face fără permis de muncă. Durata angajării sezonierilor români şi bulgari nu poate depăşi însă 6 luni într-un an calendaristic.

3. Pentru românii care nu se încadrează într-una din cele trei categorii de personal menţionate – şi exceptate de la obţinerea permisului de muncă din 2012 – se menţine necesitatea obţinerii permisului de muncă, până la data limită de 1 ianuarie 2014.
[ link extern ] /