Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita fidejusor
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita fidejusor

Buna ziua ,
Am luat pe societate o linie de credit de 55.000 lei de la Banca , avand drept fidejusor o ruda a mea. Nereusind sa platesc ratele , banca a dat spre recuperare datoria catre sc srl , care ma conditioneaza sa platesc toata suma la care s-au acumulat penalizari, cheltuieli de executare , etc in 6 luni , altfel scoate la vanzare apartamentul fidejusorului. M-ar ajuta cu ceva daca as trimite catre Banca o cerere de reesalonare pe o perioada mai lunga , pt ca ma tem ca daca accept reesalonarea de 6 luni si nu pot plati ratele se ajunge tot la executarea silita. Va rog dati-mi un sfat . Multumesc.
gi-jane2, moderator
esalonarea se face de comun acord. puteti trimite orice propunere doriti dvs dar va fi conditionata de acordul creditorului. daca acesta o va refuza, nu va ramine decit sa asistati la executarea silita.
Va recomand sa faceti propunerea de a achita debitul intr-o perioada mai lunga catre firma de recuperare creante. In cazul in care dosarul va ajunge la executorul judecatoresc puteti sa incercati sa va asumati un angajament de plata catre acesta, executorul nefiind insa obligat sa il accepte. Daca va fi declansata executarea silita impotriva dvs si a fidejusorului aveti deschisa calea contestatiei la executare