Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire?

Tata a mostenit de la mamaia o casa PLUS un teren de 200mp.in prezent traieste cu o femeie in concubinaj,care la randul ei a investit in casa si a si modernizat-o.tata intentioneaza sa se recasatoreasca cu ea.intrebarea mea este.Daca tata se recasatoreste eu mai am un drept asupra acelei case?dar sotia ei?daca da cat mai exact?dar fiica viitoarei sotii...ar avea vreun drept asupra mostenirii?
buurile mostenite sunt bunuri propii . asta nu inseman ca nu poate gasi o posibilitate sa ii dea un drept. daca nu face nimic ea va avea drept 1/4 ca sotie supravietuitoare , de baza la care se mai poate adauga ce demonstraza ca adus in plus ca valoare