avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la casa parinteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la casa parinteasca

Buna,dupa moartea mamei mele tata se recasatoreste si locuiesc in casa noastra parinteasca...ce drepturi vom avea noi copii si ce drepturi va avea acea femeie.....va rog ajutati-ma.....as vrea sa mai stiu daca pot face ceva....este un subiect mai delicat....va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 12:17, 21 August 2016
Dvs ca si copii impreuna cu tata veti dezbate succesiunea dupa mama dvs ( asta daca nu ati facut-o deja), iar daca tatal dvs va deceda inaintea sotiei, aceasta va mosteni 1/4 din tot ce va avea tatal dvs la data decesului.
Ultima modificare: Duminică, 21 August 2016
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Dupa mama dumneavoastra predecedata se dezbate scuccesiunea si cotele sunt:
- tatal 5/8 din toata casa.
- copii impart intre ei cota de 3/8 din TOATA casa.
Dupa decesul tatalui,
- sotia supravietuitoare (mama vitrega, daca mai traieste) va avea 1/4 din bunurile tatalui
- dumneavoastra, copiii, impartiti 3/4.
Daca mama vitrega moare inaintea tatalui atunci urmasii ei nu au niciun drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune lolyy lolyy as dori sa stiu ce cote revin mostenitorilor dupa succesiune. mama a decedat de 12 ani. Tata sa recasatorit acum 6 ani si a vandut apartamentul si sa mutat ... (vezi toată discuția)
Cum se face succesiunea? padri padri In urma decesului tatalui meu urmeaza sa se faca succesiunea averii imobiliare ramase,avere ce consta intr-un apartament de 80mp. Familia este compusa din ... (vezi toată discuția)
Mostenire - succesiune nedezbatuta, consecinte crissa1 crissa1 Daca tata detine o casa din prima casatorie, mama mea decedand ,iar eu nu am deschis o succesiune in privinta mostenirii, tatal meu s-a racasatorit . Daca ... (vezi toată discuția)