Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul la casa parinteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul la casa parinteasca

Buna,dupa moartea mamei mele tata se recasatoreste si locuiesc in casa noastra parinteasca...ce drepturi vom avea noi copii si ce drepturi va avea acea femeie.....va rog ajutati-ma.....as vrea sa mai stiu daca pot face ceva....este un subiect mai delicat....va multumesc
Dvs ca si copii impreuna cu tata veti dezbate succesiunea dupa mama dvs ( asta daca nu ati facut-o deja), iar daca tatal dvs va deceda inaintea sotiei, aceasta va mosteni 1/4 din tot ce va avea tatal dvs la data decesului.
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Dupa mama dumneavoastra predecedata se dezbate scuccesiunea si cotele sunt:
- tatal 5/8 din toata casa.
- copii impart intre ei cota de 3/8 din TOATA casa.
Dupa decesul tatalui,
- sotia supravietuitoare (mama vitrega, daca mai traieste) va avea 1/4 din bunurile tatalui
- dumneavoastra, copiii, impartiti 3/4.
Daca mama vitrega moare inaintea tatalui atunci urmasii ei nu au niciun drept.