Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... pv contraventie circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

pv contraventie circulatie

Buna ziua.Am o speta:acum o luna am fost amendat de politia rutiera pentru viteza(103km/h) si mi s-a retinut si permisul de conducere.Am refuzat sa semnez si nu am luat pv de contraventie.Daca procesul verbal nu mi-a fost comunicat in termenul legal de o luna potrivit OG.2/2001,ce cale de atac am pentru a mi se prescrie procesul verbal si pentru a-mi recupera permisul de conducere?Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dvs.
daca nu v-a fost comunicat atunci pv este nul. atit timp cit aveti plasticul asupra dvs, este suficient sa mergeti la politia rutiera si sa intrebati cum apare statusul dvs in evidenta lor.
trebuie verificat la politie daca v-a fost trimisa comunicarea.
poate factorul postal a lasat-o in cutia postala iar un vecin "binevoitor" a vrut sa va faca un "bine", a luat-o, a citit-o si a uitat sa vi-o dea.
Permisul a ramas la politist.Trebuie sa fac contestatie in instanta pentru a-mi recupera permisul?
Cum pot face rost de o copie a procesului verbal?
dupa cum scrie in og2/2001 d-le cyan pv trebuie comunicat contravenientului,adica acesta trebuie sa semneze de primire,sau este afisat la domiciliu avand semnatura unui martor(vecin).