Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procese in concurenta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Procese in concurenta

Sunt acuzat pentru OUG 195 art. 86, fapta savarsita pe 1 ianuarie 2011, in acelasi timp sunt implicat intr-un alt dosar pentru perioada aprilie 2011. Daca in primul proces voi primi o condamnare inchisoare cu suspendare sau amenda penala, as dori sa stiu daca in cazul celui de-al doilea proces se va considera ca antecedent condamnarea, avand in vedere ca faptele au fost savarsite in aceeasi perioada, in consecinta sa se ajunga la inchisoare cu executare.
Va aflati in situatia unei pluralitati infractiunale.
Daca ele provin din fapte si contexte distincte vor fi judecate separat, dar in mod evident ce-a de-a doua sentinta pronuntata ar trebui sa tina cont si de sentinta completului care a judecat-o pe prima care a ramas definitiva, daca aceasta ajuge a fi inscrisa in cazierul d-voastra.