Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxe, taxe, taxe
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxe, taxe, taxe

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti ce taxe se platesc la incheierea unui contract de intretinere cu drept de nuda proprietate! Dar la incheierea unui contract de intretinere cu drept de habitatie viagera?
Multumesc anticipat!
...impozit datorat statului pe transferul dr de propr din patrimoniul personal conf cod fisca, onorariu notarial si taxa de intabulare in cf...cuantumul acestora se calculeaza in functie de valoarea bunului transmis prin contract...
Baza de calcul pentru taxele enumerate de ovi_dragomir este de 80% din valoarea bunului transmis, 20% reprezentînd contravaloarea dreptului real reţinut de înstrăinător - fie dreptul de uzufruct, fie cel de abitaţie (uzufruct restrîns).

Liviu S.Bordaş
puteti indica si un text de lege ? va multumesc. imi cer iertare daca m-am bagat " ca musca ...."