avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1174 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... nereguli la cheltuieli
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

nereguli la cheltuieli

Buna seara,

Am primit de curand o citatie de la judecatorie prin care asciatia de proprietari m-a chemat in instanta pt neplata intretinerii din decembrie 2011 in valoare totala de 550lei + 270lei cheltuieli de judecata.

As dori sa stiu daca pot obliga asociatia de locatari sa-mi scada din aceasta datorie 30mc apa care sunt in plus fata de apometrul meu.

De asemenea in urma unor cercetari am observat faptul ca in 2010 mi s-au sters 36mc apa pe care i-am platit in 2009 (noiembrie 2009 12mc, decembrie 2009 12mc, ianuarie 2010 12mc, februarie 2010 12mc, martie si aprilie 0mc. In mai se introduce coloana cu index vechi si nou iar eu sunt trecut cu 12 dupa ce am platit 48). In prezent in tabel am trecuti 102mc dar daca eu adun lunile reies 138mc iar pe apometru sunt 72mc. Presedintele de bloc spune ca ar fi trebuit sa contest listele la 7 zile dupa afisare si ca acum nu mai pot face nimic.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Cel mai recent răspuns: drnbrc , utilizator 15:28, 4 Octombrie 2012
Aspectele precizate ,eventual puteti sa le sustineti in fata instantei de judecata,ocazie cu care sa solicitati proba cu expertiza financiar contabila
In temeiul disp
art 12 A alin d) din HG nr 1588/2007 Proprietarul are dreptul sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si eventual sa o conteste la presedintele asociatiei de proprietari,in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata
Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
Deci nu mai am nici o sansa sa recuperez cei 36mc? Sunt totusi o scadere pe care nu o vad din punct de vedere contabil... acum ai 48 maine ai 12 deci platesc din nou aceeasi 36mc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata apa neconsumata giullianna giullianna Buna ziua! Pe data de 28 decembrie am fost la asociatie sa declar indexul la apa. Doamna de la caserie imi trecuse deja 1 mc, cu toate ca eu nu am avut consum ... (vezi toată discuția)
Refuz regularizare consum apa adi1989 adi1989 Pe scurt, cazul meu este urmatorul: In Ianuarie 2014 am achizitionat un apartament si la putin timp am observat ca apometrul de apa calda merge invers (era ... (vezi toată discuția)
Recalculare apometre MCristian MCristian Buna ziua Am si eu o intrebare .. in cazul in care am montate apometre pentru apa in apartament .. dar din anumite motive nu am mai reusit sa citesc ... (vezi toată discuția)