Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... delegati ai CAR
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

delegati ai CAR

O Casa de Ajutor Reciproc isi desfasoara activitatea -pe langa personalul angajat cu CIM- si prin intermediul unor persoane fizice numite delegati . Delegatii au obligatia incasarii din teritoriu a cotizatiilor si ratele imprumuturilor de la membrii CAR .Acesti delegati (o parte pensionari , o parte salariati ai altor institutii) nu desfasoara activitate ca salariati ai CAR in baza unor contracte de munca. Ni s-a sugerat sa folosim in cazul lor contracte de prestari servicii .

Ma puteti sfatui care este tipul de contract cel mai bun de incheiat cu aceste persoane ( in afara de CIM)?
Care sunt obligatiile fiscale ale CAR in conditiile existentei contractelor cu delegatii?
Pana in prezent le plateam un comision din incasari dar din suma datorata delegatilor le retineam impozit pe venit in proc.de 16 % pe care-l achitam bugetului de stat .
Pentru aceste venituri sunt obligati delegatii sa achite contributia de 5,2 % la sanatate?

Multumesc frumos
:offtopic: Interventie moderator
Nu mai adresati aceeasi întrebare pe mai multe sectiuni ale forumului. In acest caz topic-urile si/sau raspunsurile in plus vor fi sterse de administratori sau moderatori, utilizatorul urmand a fi avertizat, iar ulterior, in caz de nerespectare a avertismentului, va fi banat temporar sau defintiv.

Ati deschis un subiect pe aceeasi tema aici :
www.avocatnet.ro/content/for...