Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Incepere activitate firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Incepere activitate firma

Buna ziua. Asi dori sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu o situatie cu care poate v-ati mai intalnit. Am o firma a carei activitate a fost suspendata temporar pe o perioada de 3 ani, pana la data de: 01.08.2012. Dupa trecerea acestei perioade, nu am fost sa declar inceperea activitatii, sau sa desfiintez societatea, fiind unicul asociat. Intrebarea mea este: daca nu intreprind nimic in legatura cu aceasta firma, ce se va intampla? Voi putea relua activitatea dupa o anumita perioada cand se iveste un moment propice? Se va autodesfiinta din oficiu societatea dupa o anumita perioada, avand in vedere ca nu a mai fost reluata activitatea? Sau asi mai putea sa suspend activitatea pe o perioada de inca 3 ani? Va multumesc, sanatate !
Puteti sa reluati activitatea societatii si sa o suspendati pentru o perioada de inca trei ani. De asemenea puteti sa initiati procedura de dizolvare fara numire de lichidator in conditiile art. 235 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale. Cheltuielile pentru oricare dintre variante sunt sensibil egale - in jur de 600 ron. In ceea ce priveste cu autodesfiintarea...mai greu. Au fost cazuri limitativ prevazute de lege in care se realiza acest lucru, societatea dvs. neintrand sub incidenta unei asemenea situatii.