Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Contract arenda
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Contract arenda

Buna ziua,
As dori daca puteti sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie. Am un teren arabil pe care acum 12 ani l-am dat in arenda unei societati viticole, care a plantat vita de vie si cu care am incheiat un contract pe 25 de ani. Astazi societatea este in insolventa si numai vrea sa plateasca arenda aferenta contractului, care are termenul in noiembrie. As dori sa stiu daca dumnealor se afla in insolventa eu as putea cere rezilierea contractului sau doar dupa finalizarea datei de plata a arendei?
In cazul in care arenda nu v-a fi platita cum as putea proceda celmai corect.
Am inteles ca s-ar putea ca o societate sa preia contractele insa nu stiu alte date.
Va multumesc
Va puteti inscrie in tabelul creditorilor cu cerere de admitere provizorie la masa credala, temeiul de drept este art. 64 alin. 4 din legea nr. 85/2006.
Puteti cere rezilierea contractului de arenda, insa o societate in insolventa nu este o societate pierduta, se poate redresa economic.

Va multumesc pentru raspuns. Din cate am inteles acesta procedura trebuie facuta la tribunal .
Da, tribunalul este instanta competenta material in cazul insolventei.