Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general deductibilitate cheltuiala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

deductibilitate cheltuiala

Buna ziua,

Cheltuiala cu asigurarea casco in baza unui contract de comodat se poate deduce in proportie de 50%?
Contractul de comodat este incheiat intre pers.fizica proprietarul masinii si un cabinet individual al carui titular este tot aceeasi persoana.
Pe chitanta cu casco apare numele persoanei fizice.

Multumesc anticipat!
deci, pot deduce pe contractul de comodat daca masina este utilizata si in scop personal doar 50% din chelt.cu combustibilul si alte chelt.legate de intretinerea si reparatiile auto, dar nu pot deduce deloc nici un fel de chelt.cu asigurarea.
Este corect?
Va multumesc inca o data!:)
Din punctul meu de vedere, puteti deduce doar combustibilul 50%.Pt. cheltuielile de intretinere sunt rezervata.Eu am avut disputa cu fiscul pe tema asta.Desi Legislatia este aceiasi, am vazut ca se interpreteaza diferit .