Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cine creste un copil fara (situatie ipotetica)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cine creste un copil fara (situatie ipotetica)

Buna ziua.

Am o fetita, locuiesc impreuna cu tatal ei, dar nu suntem casatoriti.
Nu prea ma dau in vant dupa 'socri'.

Nu stiu de ce (poate depresia postanala :)) ) dar am inceput sa ma intreb la cine ar ajunge fetita mea daca si eu si tatal ei am muri.

Prin urmare, as vrea sa stiu daca pot face niste acte, ceva de genul asta (si cine ar mai trebui sa le semneze/ aprobe in afara de mine- tatal?) pentru ca, intr-o asemenea situatie, fetita mea sa fie crescuta de familia mea, nu de a lui.

Multumesc anticipat.
Cf Art. 114. din noul cod civil, puteti face asa cunm va doriti, ramane sa alegeti forma
(1) Părintele poate desemna, prin act unilateral sau prin contract de mandat, încheiate în formă autentică, ori, după caz, prin testament, persoana care urmează a fi numită tutore al copiilor săi
(2) Desemnarea făcută de părintele care în momentul morții era decăzut din drepturile părintești sau pus sub interdicție judecătorească este lipsită de efecte
(3) Desemnarea făcută în condițiile prezentului articol poate fi revocată oricând de către părinte, chiar și printr-un înscris sub semnătură privată
(4) Înscrisul prin care se revocă persoana desemnată pentru a fi numită tutore se va înscrie în registrul prevăzut la art. 1.046 sau la art. 2.033, după caz
(5) Notarul public sau instanța de tutelă, după caz, are obligația să verifice la registrele prevăzute la alin. (4) dacă persoana desemnată pentru a fi tutore nu a fost revocată.
gi-jane2, moderator