Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren agricol \\"vandut\\" Impozitul la mine...ce este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren agricol "vandut" Impozitul la mine...ce este de facut..va rog..

Parintii,frate si sora vand aprox.8ha teren extravilan catre o firma din sat ce a cumparat de la mai multi locuitori in acelasi an.Se face un contract de vanzare-cumparare la sediul firmei respective in 2003,cu 2 martori si suma achitata pe teren.La finalul contractului apare o Declaratie prin care declara pe propria raspundere ca ofera spre vanzare firmei suprafata de si ca totodata sunt de acord ca firma sa se ocupe de intocmirea documentelor legale si ca deasemenea sunt de acord sa se prezinte la Biroul Notarial spre a intocmii actele vanzarii.Tin sa precizez ca nici in ziua de azi firma respectiva nu ia mai chemat la notar sau in alta parte pt.a mai face alte acte. Zilele trecute la 9 ani de atunci mama mea afla de frate ca de un an de zile aprox.primaria a trimes catre frate o somatie de plata a impozitului pe cele 8ha de teren arabil in suma de 4400 Ron. Intrebarea mea daca ma puteti ajuta este de ce primaria nu a trimes nici o somatie pana anul trecut? Si daca exista o posibilitate ca firma sa-si plateasca acest impozit or sa anulam cumva acel contract de vanzare-cumparare deoarece se pare ca firma nu a avut intentii serioase niciodata....
1) termenul de prescripție în cazul dvs. este de 5 ani.Fiind de plată un cumul de impozite/sume bănești a 9 ani, doar pt. ultimii 5 ani v-ar putea solicita plata impozitului;
2) firma avea obligația să întocmească actele notariale . . . (obligația de ”a face”).Ar fi mai multe posibilități de rezolvare, ne vom opri doar la una și anume:
a) încercați și introduceți în litigiu pe acea societate printr-o NOTIFICARE (în 2 ex., unul recomandat cu Confirmare de primire Primăriei și având anexat o copie a actului de V/C.Păstrați Factura recomandatei+Conf. de primire cu semnătura Primăriei) cătrte respectiva Primărie;
b) idem pt acea societate și somați-o ca-n termen de 15 zile de la primire să întocmească actele notariale necesare soluționării litigiului și faceți-i cunoscut că are de plătit impozitul în sumă de . . .lei pt cei 9 ani (anexați-i în copie somația Primăriei și mentionați în Notificare anexele);
3) În interiorul a 30 de zile, Primăria are obligația legală de a vă răspunde în scris, NU și societatea.