Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conflict de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conflict de munca

Sunt in discutii cu angajatorii pentru a intrerupe amiabil contractul de munca dintre noi. Argumentul lor este ca nu sunt performantele asteptate in zona mea si restructureaza postul. Conform contractului colectiv de ramura, ales de ei, dar nesemnat de sindicatul angajatilor, au obligatia a doua salarii compensatorii. Pentru o despartire amiabila ei mi-au propus 5 salarii, conditionate de incheierea relatiilor de munca peste cinci luni.
Ce valabilitate poate avea un document incheiat in acest sens?
Poate fi incalcat de vreuna dintre parti?
Multumesc.
Puteti incerca medierea: acordul de mediere va fi incuviintat de instanta si va deveni titlu executoriu.
Efectele actului juridic civil sunt guvernate de trei principii, in functie de care se stabileste cum si fata de cine se produc aceste efecte: principiul fortei obligatorii, principiul irevocabilitatii si principiul relativitatii.
Principiul fortei obligatorii a actului juridic este consacrat de art. 1270 C.civ., conform caruia "Contractul valabil incheiat are putere de lege intre partile contractante".

Asadar, incheierea acelui act este valabila.