Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchidere balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchidere balcon

As vrea sa stiu daca este nevoie de acordul vecinilor sau asociatiei de proprietari pentru inchiderea unui balcon.
Zidurile si partae exterioara a condominiului reprezinta parte comuna
In temeiul disp
art 11*2 din L nr 230/2007 Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia partii comune,fara a obtine mai intai acordul din partea asociatiei de proprietari
Nu, nu va trebuie acordul nimanui. Il inchideti pe proprietatea dv., nu pe proprietatea comuna.
As vrea sa stiu daca este nevoie de acordul vecinilor sau asociatiei de proprietari pentru inchiderea unui balcon.

Pentru inchidere balcon nu este nevoie de nici o autorizatie, nu este vorba despre constructie!!

Dar pentru schimbare balustrada este nevoie de autoriza?ie?? A noastră este ruginita, rupta si risca sa cada jos. Cei de la Primărie nu stiau ce sa-mi spuna, tinand cont ca multi isi inchid balconul cu termopane. Eu nu doresc sa i-l inchid, ci doar sa schimb balustrada.
Adriantot, moderator
Nu aveti nevoie de autorizatie sa va reparati balconul daca este degradat. Chiar sunteti obligat sa o faceti, conform legii 230/2007.