avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchidere balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchidere balcon

As vrea sa stiu daca este nevoie de acordul vecinilor sau asociatiei de proprietari pentru inchiderea unui balcon.
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 15:51, 5 Octombrie 2012
Zidurile si partae exterioara a condominiului reprezinta parte comuna
In temeiul disp
art 11*2 din L nr 230/2007 Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia partii comune,fara a obtine mai intai acordul din partea asociatiei de proprietari
Nu, nu va trebuie acordul nimanui. Il inchideti pe proprietatea dv., nu pe proprietatea comuna.
As vrea sa stiu daca este nevoie de acordul vecinilor sau asociatiei de proprietari pentru inchiderea unui balcon.

Pentru inchidere balcon nu este nevoie de nici o autorizatie, nu este vorba despre constructie!!

Dar pentru schimbare balustrada este nevoie de autoriza?ie?? A noastră este ruginita, rupta si risca sa cada jos. Cei de la Primărie nu stiau ce sa-mi spuna, tinand cont ca multi isi inchid balconul cu termopane. Eu nu doresc sa i-l inchid, ci doar sa schimb balustrada.
Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2012
Adriantot, moderator
Nu aveti nevoie de autorizatie sa va reparati balconul daca este degradat. Chiar sunteti obligat sa o faceti, conform legii 230/2007.

Alte discuții în legătură

Modificare balcon lazindaliborca lazindaliborca Buna ziua,am si eu nevoie de o informatie.Doresc sa inchid balconul actual(care e format din schelet metalic si sticla groasa cu fir metalic de sus pana jos) ... (vezi toată discuția)
Inchidere balcon cu termopan spartacus2012 spartacus2012 Buna seara.As dori sa inchid jumatate din balconul apartamentului meu cu geam de tip termopan.Am nevoie de autorizatie de construire de la primarie ? Va rog ... (vezi toată discuția)
Construit camara in balcon potopea stelian potopea stelian Buna ziua,vreau sa-mi fac o camaruta in balcon ce consta in construirea unui zid din BCA si izolat cu polistiren si zugravit exact culoarea blocului plus usa ... (vezi toată discuția)