Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... fond special asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

fond special asociatie proprietari

Buna ziua,

asociatia de proprietari a hotarat crearea a doua fonduri speciale RADET respectiv Apa Nova, prin care lunar fiecare locatar este obligat sa plateasca in jur de 50 RON la aceste fonduri pentru plata facturilor restante si a penalitatilor catre cei doi furnizori de utilitati. Datoriile si penalitatile au fost facute datorita faptului ca administratia nu s-a deranjat sa recupereze sumele restante de la restantieri niciunul nu a fost executat silit si astfel am ajuns la datorii de ordinul miliardelor. In aceasta situatie mi se pare ilegal ca noi proprietarii care ne-am achitat mereu la timp cotele de intretinere sa fim obligati sa platim si pentru restantieri. Am intrebat daca aceste sume ni le recuperam cumva, dar presedintele a spus ca nu avem cum. Atunci stau si ma intreb daca restantierii vor plati restantele daca ei sunt sustinuti de asociatie. Mentionez ca conducerea asociatei a fost schimbata de nenumarate ori dar degeaba nimeni nu face nimic. Este vb de o asociatie mare in str. Garii de nord nr.6-8, sase scari cu cate 99 de apartamente pe scara.
Nelamuririle mele:
- aceste fonduri sunt legale daca trebuie sa platesc datoriile altora?
- este corect sa se incaseze penalitati pentru sumele aferente acestor fonduri?

Va multumesc.#-o
Conform legii 230/2007 si HG 1588/2007, asociatia de proprietari poate hotari constituirea unor fonduri speciale pentru functionarea acesteia.
Sigur ca in situatia prezentat de dumneavoastra, daca nu se platesc datoriile catre furnizori, ramaneti fara apa si caldura. Asa ca trebuie sa platiti.
Dar, in acelasi timp conducerea asociatiei trebuie sa actioneze restantierii in judecata pentru a recupera debitele.
Asociatia trebuie sa tina separat evidenta sumelor incasate in acest fond special si, atunci cand se vor incasa banii de la restantieri sa li se restituie proprietarilor sumele achitate integral sau macar proportional cu sumele recuperate.
Daca masura creerarii celor 2 fonduri reprezinta vointa majoritatii exprimata prin vot in adunarea generala,atunci minoritatea are obligatia sa se supuna votului majoritatii
Nu este corecta masura de recuperare restante care provin din neachitarea obligatiilor a 2-3 proprietari ,dar este o masura care asigura acoperirea debitului inregistrat la furnizorii de servicii si continuitatii asigurarii serviciilor
In situatia in care exista interes asociatia de proprietari poate desfasura demersurile si procedura de recuperare restante direct impotriva rau platnicilor prin instanta de judecata
In temeiul disp art 49 din L nr 230/2007 asociatia de proprietari poate aplica penalitati pentru orice suma neachitata in termenul stabilit
de acord cu dumneavoastra insa fondurile speciale conform legii 230 nu se pot crea decat la prezentarea bugetului de venituri si cheltuieli pentru anul urmator in ceea ce priveste actionarea in judecata pana in prezent nu s-au deranjat, va dati seama ce inseamna 1.300.000 ron restante si penalitati pe care chiar daca noi cei buni platnici le-am achita administratia ridica din umeri cand este vorba de inapoierea banilor dupa recuperarea de la restantieri.

ynocentta a scris:

Daca masura creerarii celor 2 fonduri reprezinta vointa majoritatii exprimata prin vot in adunarea generala,atunci minoritatea are obligatia sa se supuna votului majoritatii
Nu este corecta masura de recuperare restante care provin din neachitarea obligatiilor a 2-3 proprietari ,dar este o masura care asigura acoperirea debitului inregistrat la furnizorii de servicii si continuitatii asigurarii serviciilor
In situatia in care exista interes asociatia de proprietari poate desfasura demersurile si procedura de recuperare restante direct impotriva rau platnicilor prin instanta de judecata
In temeiul disp art 49 din L nr 230/2007 asociatia de proprietari poate aplica penalitati pentru orice suma neachitata in termenul stabilit

reprezinta doar vointa a 8 persoane adica conducerea asociatiei dintr-un numar de 590 proprietari dar se pare ca au convocat o adunare generala si nu s-a intrunit cvorumul iar a doua oara au decis ei. eu le-am solicitat lista cu semnaturi pentru convocare conform normelor la legea 230, sa vedem daca peste sapte zile primesc vreun raspuns.
va rog sa ma credeti ca daca ar fi corecti si ar demara procedurile de recuperare de la restantieri as plati dar cand le spun ca ei nu fac nimic si prin masura asta restantierii tot nu vor plati iaR CAND II INTREB DACA IMI VOI RECUPERA SUMELE PT CELE DOUA FONDURI SPUN CA NU SE POATE ATUNCI CHIAR SUNT HOTARAt sa ii dau in judecata.
scuze dar tastatura imi face figuri.

Adriantot, moderator
Da presedinte aveti? Stiti ca este datoria lui sa actioneze restantieri in judecata? De ce presedintele nu si-a facut datoria? Stiti ca administratorul nu are obligativitatea de a da proprietari in judecata? De ce s-a ajuns la aceasta situatie? Comitetul executiv al asociatiei a dormit? Administratora se ocupa de Contabilitate, caserie, administrare tehnica. Doar atat. Aveti fond de rulment? Acesta daca este bine dimensionat poate suplini acesta valaore si vi-l recuperati la cerere sau cand plecati din asociatie. Solicitati ca acei bani sa fie trecuti in fondul de rulment al asociatiei. si asa vii puteti recuparea. Si puneti presedintele sa actioneze restantieri in judecata. Daca conducerea asociatiei nu este in stare alegeti altii care sa se ocupe de aceasta alt presedinte alt cenzor, alt comitet executiv acre sa gestioneze asociatia.
ceau, utilizator
Am o problema: la asociatie s-au platit facturi din fondurile speciale(ceea ce stiu ca nu este voie) si i-am spus cenzorului ca degeaba imi arata el in pasiv suma scriptica a fondului de chirii cand ea nu este faptic pt ca a platit facturi de utilitati din ea, el tipa si urla ca este corect atata timp cat in pasiv nu diminueaza fondul ( asta mi se pare de ras: normal ca nu diminueaza scriptic ci faptic) e corect si banii se vor reintregi cand platesc proprietarii cotele de intretinere si ca in lege scrie ca nu ai voie sa diminuezi pasivul...Doresc sa stiu : eu am dreptate conform articolelor 13-230/2 si art 24 alin 6/1588 sau dansul.

Va multumesc !