Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eroare act de concesiune cimitir
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eroare act de concesiune cimitir

Buna ziua,

Prezint cronologic situatia:
- in anul 1971 bunica mea impreuna cu tatal meu detineau un teren de veci la cimitir avand titlu de folosinta al terenului de veci, teren obtinut in urma unui act de donatie din anul 1944
- in anul 1992 decedeaza tatal meu, iar in anul 1995 decedeaza si bunica
- in anul 1996 se elibereaza de catre Notariat un certificat de mostenitor in urma caruia subsemnatul devine mostenitorul de fapt si de drept al acestui loc de veci
- in anul 1998 se elibereaza de catre Administratia Cimitirului un act de concesiune valabil pe 7 ani
- in anul 2005 se elibereaza un nou act de concesiune de catre Administratia Cimitirului valabil tot pe 7 ani
- in anul 2012 primesc la domiciliu o somatie in care sunt instiintat ca trebuie sa platesc suma de circa 3.000 RON pt. un nou act de concesiune valbil pe o periaoda de 25 de ani. Abia aici a aparut problema: datorita sumei exagerate 3.000 RON comparativ cu sumele platite pt. celelalte 2 perioade de 7 ani: 13.5 RON (pt. perioada 1998 - 2005), respectiv 54 RON (pt. perioada 2005-2012).
- sesizand aceasta diferenta am incercat sa identific cauza.
- am mers la Administratia Cimitirului sa vad ce se intampla, dar din pacate nu am gasit intelegerea necesara. Cu toate ca m-am prezentat insotit de acte doveditoare, cei de acolo au incercat sa imi explice mie ca un act eliberat in anul 1971 eliberat de Consiliul Popular al Municipiului - Serviciul de Gospadarie Comunala si Locativa nu mai este valabil.
- ulterior m-am intalnit cu cineva care se afla in aceeasi situatie si care mi-a spus neoficial ca este vorba de o eroare strecurata de catre Administratia Cimitirului, eroare pe care evident nu doreste sa o recunoasca
- eroarea consta in faptul ca inca din anul 1998 nu trebuia sa se faca acest act de concesiune, deoarece in speta era vorba despre o mostenire prin succesiune datorata cauzei de moarte si trebuia efectuata (operata) doar schimbarea in evidenta Administratiei Cimitirului in baza certificatului de mostenitor.
- eroarea s-a propagat si in anul 2005, lucru pe care din pacate nu l-am sesizat, si tinand cont si de sumele mici care erau in perioada aceea nu s-a remarcat, insa incepand din anul 2012 tinand cont de suma circa 3.000 RON a iesit imediat in evidenta.

Astept idei, opinii, sfaturi orice remarca, observatie este binevenita.

Va multumesc anticipat !
1-In baza carui temei legal ati obtinut in anul 1996 certificat de mostenitor ,daca bunicii dvs detineau numai drept de folosinta al terenului de veci ?
2-Administartia cimitirelor prin regulament propriu dispun modalitatea de preluare si de utilizare locuri de veci prin c o n c e s i o n a r e a acestora pe diferite perioade de timp
Terenurile destinate locurilor de înhumare şi construcţiilor funerare aparţin fie domeniului public al autoritatii publice locale fie sunt proprietate privata
Administrarea efectivă a acestor terenuri se execută de către operatorul de servicii de administrare a cimitirelor acreditata de autoritatea publica locala
Locurile de înhumare din cimitirul Eternitatea pot fi concesionate pe bază de taxe sau atribuite gratuit, în condiţiile prezentului Regulament şi a prevederilor legale.
Actul de concesionare (atribuire) încheiat cu această ocazie conferă titularului numai dreptul de folosinţă pe termen limitat conform Regulamentului,sau nelimitat (pe veci) potrivit unor legi speciale.
Pot concesiona locuri în cimitire doar cetăţenii cu domiciliul în Romania, sau care isi dau acordul pentru înmormântare persoane decedate
Concesionarea locurilor de înhumare în cimitirele proprietate publică, se face pe baza cererii avizate de conducerea unităţii ce le administrează.
Taxele percepute pentru concesionare vor fi stabilite ulterior. Anual pentru întreţinerea cimitirelor, titularii locurilor de înhumare vor achita la administratorul cimitirului tarifele aferente serviciilor prestate.

3-Analizati cu responsabilitate documentul detinut de bunicii dvs
Daca este contract de concesiune,pe cale de consecinta dvs ca si urmas aveti dreptul sa preluati locul tot prin contract de concesiune cu durata de folosire negociata cu administratia cimitirului
In situatia mentionata de dvs cand locul de veci initial a fost donat in 1944,ulterior bunicii dvs au detinut strict dreptul de folosinta si nu de proprietate,este temenica si legala procedura in care la decesul acestora administratia cimitirului a acceptat cererea rudelor defunctilor si a emis contract de concesiune
4-Valoarea de plata anuala este conditionata de regulamentul intern,inflatie,suprafata loc de veci,
existenta de constructie funerara,pozitionare in cimitir,etc
Buna ziua,

Multumesc pt. raspuns in primul rand.

Mai jos incerc sa raspund punctual:

1) temeiul legal care a stat la baza obtinerii in anul 1996 prin certificat de mostenitor al locului de veci a fost "Titlu de folosinta nr.__ din 1971 al terenului de veci situat in cimitirul ____" eliberat de Consiliul Popular al Municipiului ____ Intreprinderea de Gospadarie Comunala in care se precizeaza: "Tov. ___ poseda in cimitirul ______ un teren de veci in marime de ____, adica ___ m2 inscris in registru la numarul ____ cumparat in anul 1971 conform aprobarii nr. 6986 din 4 martie 1971 eliberata de___ act donatii nr. ___ din 1944. Terenul a fost achitat cu chitanta nr. ____ din 1944. Pe teren sunt construite un cavou si 2 locuri, grilaj de fier".
Tot aici in acest document se precizeaza:
"In atentia detinatorului:
Extras din regulamentul de functionare a cimitirului:
Ar. 14. Dreptul de folosinta vesnica poate fi transmis cu titlu de mostenire, de impartire intre rude sau de donatie de la o ruda la alta. Orice alta instrainare e socotita nula." --> pt. subsemnatul aplicandu-se mostenire prin succesiune datorata cauzei de moarte, fiind unicul mostenitor, nepot de fiu predecedat

2) in data de 4 martie 1971 sub nr. 6986 in cadrul dosarului nr. 4/28/1971 avand ca obiect referat la teren de veci se dispune de catre Consiliului Popular al Municipiului _____ Serviciul Gospadarie Comunala si Locativa urmatoarele:
"Va facem cunoscut ca s-a aprobat cererea dvs. inregistrata sub nr. 6986 din 1 martie 1971 si s-a dispus Administratiei Cimitirului ___, ca locurile vesnice nr. __ unde sunt inmormantati rudele apropiate ale familiei dvs., sa fie trecute pe numele _________(bunicii), intrucat din documentatia anexata la cerere, rezulta ca folosinta cavoului si a locurilor vesnice mentionate mai sus, va apartin in exclusivitate si in consecinta, nu mai este cazul a plati taxele respective pentru aceste locuri vesnice ce este construit cavoul".

Intrebari:
1) unde as putea gasi actul de donatie din anul 1944 si daca este necesar sa il caut ?
2) unde as putea gasi dosarul nr. 4/28/1971 mai precis documentatia care a fost depusa la vremea respectiva in baza careia s-a eliberat dispozitia nr. 6986 din 4 martie 1971 de catre Consiliul Popular al Municipiului _____ si daca este necesar sa il caut ?
3) din intelegerea mea atunci cand spui "act de concesiune" este echivalent cu situatia in care un bun ti se inchireaza (adica il poti folosi, drept de folosinta) atunci cand nu il detii. Dar in situatia in care bunul era deja detinut de catre descendenti, el trebuie doar transferat prin mostenire in urma succesiunii datorate cauzei de moarte el nu se mai concesioneaza ci doar se transmite (asa cum se mentioneaza si in art. 14 din Extras din regulamentul de functionare a cimitirului (a se vedea initial)

Problema nelamurita ramane: transcrierea concesiunii pe numele mostenitorului sau obligarea acestuia la incheierea unei noi concesiuni?! Ca nivel de plata nu e acelas lucru. Ba din contra, e un furt autorizat. Sau...., o interpretare tendentioasa si incorecta a legislatiei.
Manuela Rășină, administrator
Am analizat cu deosebita atentie documentul. Actul de concesionare al bunicii a fost intocmit ,,PE VECI,, . In hotararea consiliului local al orasului este precizat faptul ca lucurile de veci prin concesionare pot fi transmise printre altele si prin mostenire de la parinti la copii. Dar cum hotia in Ro este la ea acasa ca si ignoranta
cetatenilor ( si nu numai) care nici nu pot, nici nu au obligatia sa cunoasca toata legislatia din toate domeniile, cum de altfel ar fi imposibil chiar si pentru cei ce lucreaza in domeniu juridic sau adminustrativ , primariile, in speta , mai ales primaria Caracal, profita nestingherite. Am temeinice motive sa cred ca in justitie, daca as apela, as avea castig de cauza. Dar ..., avand in vedere justitia din Ro , termenele care se dau ca si toate celelalte costuri, ii fac pe multi dintre cetateni sa renunte. Oricata libertate ar avea primariile si/ sau parohiile sa-si ,,faca propriile legi,, nu pot trece peste legislatia in viguare. De altfel, fostul membru al grupului ,, cont sters ,, explica aceasta situatie dar nu da amanunte. Va recomand sa-i cititi postarea si sa va documentati mai mult, inainte de a raspunde si a face recomandari daca nu sunteti sigura pe tema respectiva. Deasemenea, atat in Craiova cat si in alte orase ale tarii, locurile de veci concesionate ,,pe veci,, sau pe termen nelimitat, conform legii , mai ales de la parinti la copii se pot transmite prin mostenire a concesiunii , iar actul se transcrie pe numele mostenitorilor , nu se intocmeste o noua concesiune decat daca persoana alege acea varianta. Dar si asa tot are dreptul la locurile in care se odihnesc membrii familiilor lor.
Manuela Rășină, administrator