Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... doua asigurari?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

doua asigurari?

As dori sa stiu daca sunt obligatorii 2 asigurari pentru un apartament ,in conditiile in care respectivul apartament este girat la banca (al socrilor!) in favoarea noastra .Mentionez ca am luat acum cativa ani un credit de nevoi personale cu ipoteca creditat cu locul constructiei casei si apartamentul socrilor. In fiecare an am platit o asigurare obligatorie a apartamentului dar anul acesta socrii si-au platit singuri asigurarea obligatorie a aprtamentului....acum ,intrebarea fireasca ...mai trebuie sa fac si eu alta asigurare obligatorie ptr acest apartament??? stie cineva sa imi raspunda??? Multumesc anticipat....
Daca exista o asigurare facuta pe toata perioada creditului si aceasta a fost cesionata bancii creditoare nu mai este necesar sa faceti o alta asigurare. Nu puteti fi asigurat pentru acelasi imobil de 2 ori. Puteti solicita rambursarea uneia dintre asigurari pe motiv ca aveti una anexa la credit.