Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren cu coproprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren cu coproprietari

Buna ziua, sunt coproprietar a unui teren detinand cota de 6/8, ceilalti 2 fiind fratele si sora mea, fiecare cu 1/8 cota parte, intrebarea mea este, daca eu si sora mea dorim sa vindem terenul respectiv si fratele se opune, care ar fii solutia? Se poate vinde pe baza ca noi detinem in total 7/8 si el este in minoritate? Sau ce solutie as avea, va multumesc pt atentia acordata.
OvidiuDetesan, utilizator
daca unul dintre coproprietari nu este de acord cu vanzarea si nu ati facut partajul puteti cere iesirea din indiviziune, la instanta competenta, propunand ca varianta vinderea terenului si impartirea pretului. Nimeni nu este obligat sa pastreze starea de indiviziune impotriva vointei sale.
Alin Gon, Avocat
OvidiuDetesan a scris:

Se poate vinde pe baza ca noi detinem in total 7/8 si el este in minoritate? Sau ce solutie as avea, va multumesc pt atentia acordata.

Se poate. Cumpărătorul va fi majoritar, fratele tot minoritar.

Sau voiaţi cumva să întrebaţi dacă puteţi vinde tot, în pofida opoziţiei minoritarului? :dance3:

În cazul acesta, răspunsul este NU!. Iar soluţia v-a dat-o alin_gon.

Deci pot vinde 7/8 din teren? Si daca da cine decide exact care parte din teren va fi cota de 1/8 a fratelui? Presupunandu-se ca el ramane coproprietar minoritar.
OvidiuDetesan, utilizator