avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

Buna seara! Am inchiriat un apartament la care am platit chiria in avans pe un an. Acum am aflat ca proprietarul are datorii la intretinere si urmeaza a fi executat silit si in plus apartamentul este cumparat cu credit ipotecar iar ratele sunt neplatite de un an si banca trebuie sa isi recupereze garantia. Intrbarea mea este daca banca sau asociatia ma pot evacua pe perioada contractului de inchiriere care este inregistrat la administratia financiara.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:24, 6 Octombrie 2012
Anterior negocierii si semnarii contractului de locatiune,nu v-ati interesat de situatia apartamentului?
In situatia in care creditorul va demara procedura de executare silita ,adjudecatarul apartamentului va desfasura demersuri pentru a se putea folosi in fapt si in drept de spatiul legal adjudecat
Asociatia de proprietari desi detine privilegiul imobiliar cu rang superior asupra apartamentului ,totusi banca detine prioritate in ordinea de executare silita
Ar fi de preferat sa desfasurati demersuri catre locator,in limitele clauzelor contractual negociate si asumate cu scopul recuperarii chiriei achitate aferent unui an intreg

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ipoteca de rang 1 versus legea 230 / 2007 art 51 max36 max36 La mine in bloc a existat un proprietar de apartament care a avut un credit la banca ipotecat cu apartamentul in catre avea sediul firmei.Nu a mai platit si e ... (vezi toată discuția)
Recuperare datorii Gaellycus Gaellycus O bancă, poate vinde un apartament ipotecat fară acordul asociaţiei de locatari?Debitorul la bancă are o datorie de 6.000 lei .Apartamentul a fost vÎndut ... (vezi toată discuția)
Punere in posesie dupa adjudecare imobil nicolae80 nicolae80 Buna ziua, As dori,daca se poate, sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea situatie: am dobandit prin licitatie un apartament de la o banca ce a executat silit ... (vezi toată discuția)