Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recalculare pensie intretinere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recalculare pensie intretinere copil

Buna ziua. Doresc sa ma lamuresc intr-o problema foarte importanta pentru mine. Sunt divortata de patru ani,in urma casatoriei rezultant un baiat. Fostul sot s-a recasatorit si are o fetita de un un jumate iar in luna noembrie urmeaza sa se nasca si cea de-a doua fetita cu sotia actuala. Intrebarea este urmatorea : ce procent va primi copilul meu, dupa ce ma va da in judecata ptr nasterea celei de-al treilea copil,mai precis petru reeducerea pensiei alimentare. Va multumesc mult pentru raspuns.
11% din salariul net
Art. 529. -c.civ.
(1) Întreținerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere și cu mijloacele celui care urmează a o plăti
(2) Când întreținerea este datorată de părinte, ea se stabilește până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii și o jumătate pentru 3 sau mai mulți copii
(3) Cuantumul întreținerii datorate copiilor, împreună cu întreținerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăși jumătate din venitul net lunar al celui obligat.