Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calcul pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calcul pensie alimentara

In hotararea definitiva platesc 25% din venitul net realizat pensie alimentara. In acest venit intra si ore noapte/ore suplimentare/sporuri/prime. Doresc sa stiu daca este normal ca acestea sa intre la calcularea pensiei alimentare si de ce nu intra salariul de baza net.
Legea stabilește plata UNUI PROCENT din venitul NET lunar.
`
Art. 529 din NOUL COD CIVIL - Cuantumul întreţinerii:
(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.
Buna ziua,
Legiuitorul a stabilit, prin art. 529 alin. 2 C.Civ. ca pensia se stabileste ,,DIN VENITUL NET" deci din tot ce iei in mana.
gi-jane2, moderator