avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara pt cu copil cu handicap motor sever
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara pt cu copil cu handicap motor sever

Ce pensie alimentara trebuie sa dea prietena mea dacă în urma divortului fosta soacra dorește sa aibă grija de nepoata ei cu grad de handicap motor sever și cu drepturi legale asupra copilului inclusiv sa beneficieze de pensie de handicap a nepoatei sale în vârstă de opt ani?
Ultima modificare: Duminică, 15 Decembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 18:05, 14 Decembrie 2019
Buna seara,
Intai, de ce nu ia ea copilul?
Daca ramane ramane la TATA nu la soacra, soacra este doar insotitor nu are alte drepturi.
Singurii care au drepturi sunt tatal si mama.
Cuantumul pensiei este stabilit de art. 529 C.Civ. Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie alimentara catalinmariusmarin catalinmariusmarin In hotararea definitiva platesc 25% din venitul net realizat pensie alimentara. In acest venit intra si ore noapte/ore suplimentare/sporuri/prime. Doresc sa ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Denireb Denireb Buna ziua! As dori sa stiu cum se calculeaza pensia alimentara (vezi toată discuția)
Pensie alimentară goodrige goodrige Bună ziua, Plătesc pensie alimentară 20% din venit. Întrebare: Există posibilitatea ca aceasta să scadă dacă am un copil dintr-o nouă ... (vezi toată discuția)