Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara pt cu copil cu handicap motor sever
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara pt cu copil cu handicap motor sever

Ce pensie alimentara trebuie sa dea prietena mea dacă în urma divortului fosta soacra dorește sa aibă grija de nepoata ei cu grad de handicap motor sever și cu drepturi legale asupra copilului inclusiv sa beneficieze de pensie de handicap a nepoatei sale în vârstă de opt ani?
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Intai, de ce nu ia ea copilul?
Daca ramane ramane la TATA nu la soacra, soacra este doar insotitor nu are alte drepturi.
Singurii care au drepturi sunt tatal si mama.
Cuantumul pensiei este stabilit de art. 529 C.Civ. Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.