avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit ?

Va rog frumos daca poate sa ma ajute si pe mine cineva! Sunt la inceput de drum si e cam greu daca nu cunosti pe nimeni in domeniu #-o! Deci, am urmatoarea problema: un SRL mic, pe trim 1 - impozit profit=0, trim 2 - impozit=606. Ptr. trim 3 datele sunt urmatoarele: venituri tot= 28 584; chelt. tot= 29 260; ch. neded= 1606; pierdere recuperabila= 731.
Deci, eu cum calculez?
Venit impozabil = V Tot- Ch tot+ Ch ned- Pierdere recup= 199
Impozit/ profit= 16%* 199= 32
Dar, cum in trim 2 am platit 606 lei, rezulta ca ptr. trim 3 am impozit de recuperat 574 lei?
Iar nota contabila care este? Va multumesc anticipat, poate ptr. majoritatea e o problema banala, dar atunci cand nu ai experienta e mai greu!:">
Ultima modificare: Luni, 8 Octombrie 2012
annamrrias, utilizator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:32, 8 Octombrie 2012
Treaba cu recuperatul o sa se puna la inceputul anului 2013 cand veti face calculul pe tot anul 2012 si veti depune declaratia 101. Pana atunci ramane acel impozit pe profit platit pentru trimestrul II si inregistrat in contul 691.
Pentru trimestrul III o sa depuneti declaratia 100 cu zero.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rugaminte: impozit profit vivi.e vivi.e Buna ziua. Sunt studenta la contabilitate si la seminar mi s-a dat o un studiu de caz privind impozitul pe profit: O societate isi regularizeaza impozitul in ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit profit la trim iii iuli-ana iuli-ana la trim. III am total venituri 12070 lei, total chelt 8001 din care chelt. protocol 500 si chelt. cu impozitul pe profit calculat la trim II 623 lei cum ... (vezi toată discuția)
Declaratie 101 intocmita corect? Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca am intocmit corect declaratia 101 la 30.09.2010? Mentionez ca am avut de platit impozit minim pe toate 3 trimestre de ... (vezi toată discuția)