Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Serviciul de investigarea fraudelor?!?!?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Serviciul de investigarea fraudelor?!?!?

Buna Ziua.
Am o rulota de fastfood amplsata pe terenul concesionat de la primarie,cu toate autorizatiile si avizele prevazute de lege.Spatiul respectiv se afla situat in fata unei locuinte private,intre cele doua existand un trotuar si un spatiu verde.Proprietara acestei locuinte ma reclama la absolut toate autoritatile statului,nefiind multumita probabil de "amplasament".Astfel,am fost reclamat la OPC,DSV,DSP,Garda de Mediu,Prinmarie,Politie,Politia Locala,ANAF,Garda Financiara,Jandarmerie,etc.Au mai fost reclamatii cel putin ciudate,la AND, la OMV!(pentru ca adresa este aceeasi cu cea a respectivilor,desi nu au nici macar o legatura cu asta),iar acum am fost instiintat ca am reclamatie facuta la Serviciul pentru investigarea fraudelor din cadrul IJP. Daca raspunsurile tututror autoritatilor care au fost pana acum in control au fost in favoarea mea, aceasta din urma autoritate ce ar mai putea/ce va controla? Deja sunt exasperat de aceasta "vecina",si nu stiu ce sa fac sa termine odata cu acest "razboi".Nici macar o singura data nu a venit sa stea de vorba si cu noi...
Mai aveti raspunsul autoritatilor enumerate de dvs (in scris)?
Va uitati peste citatia primita de la serviciul investigatii fraude cand trebuie sa va prezentati, si impreuna cu raspunsurile de la autoritatiile competente mergeti la ei si dati o declaratie conform evenimetelor petrecute si in probatoriu aduceti raspunsul autoritatilor.

Cu stima.
Multumesc! Doar din partea DSV,ANAF, si a Garzii de mediu sunt consemnate controalele in Registrul Unic. Ceilalti au venit,au intrebat,au solicitat acte,si au plecat,urmand sa dea raspuns reclamantei.Nu stiu daca asa este procedura,dar eu nu am mai primit nimic in urma vizitei acestora.LEgat de reclamanta,daca toate actele sunt ok,si daca toate autoritatile ce au fost in control nu au constatat vreo neregula,exista vreao posibilitate de a oprii acest sir de reclamatii?LEgat de Serviciul de Investigare a fraudelor,astia cu ce se mai ocupa?Inca nu am primit o citatie iin acest sens...
Atributiile Servicului de Investigare a Fraudelor:

"- Efectuarea de acte premergătoare în baza actelor normative în viguare cu privire la sesizări, cereri ori reclamaţii ce au ca obiect încălcările de lege în domeniul economico-financiar sau bancar şi soluţionarea acestora în baza materialului probator administrat;

- Efectuarea actelor de cercetare penală în dosarele penale ce au ca obiect criminalitatea economico-financiară;

- Realizează actele de urmărire penală stabilite de către procuror prin rezoluţiile de delegare date în dosarele al căror obiect îl constituie faptele penale din competenţa exclusivă a acestuia ( faptele de corupţie, cele asimiliate la infracţiunile de corupţie şi cele în legătură directă cu infracţiunile de corupţie, infracţiunile de spălarea banilor sau cele prevăzute de Legea nr.39/2002,etc.);

- Verifică informaţiile obţinute prin mijloace proprii în procesul muncii, precum şi cele primite de la alte structuri informative cu care coopereaza sau colaborează, în vederea prevenirii şi combaterii fraudelor economice, dispunând în funcţie de rezultatul verificărilor măsuri legale ce se impun;

- În vederea cunoaşterii evoluţiei fenomenului infracţional din sectoare, linii de muncă şi medii de interes poliţienesc, organizează şi realizează activitatea de culegere a informaţiilor pentru asigurarea prevenirii şi descoperirii infracţiunilor, respectiv identificarea mijloacelor de probă în dosarele penale;

- Având în vedere sectoarele şi liniile de muncă din domeniul economico-financiar organizează şi efectuează activităţi specifice de documentare, analiză, sinteză, informare, stocare si procesare a informaţiilor;"
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat