avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces pentru pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces pentru pensie alimentara

Buna ziua,
Am implinit 18 ani de curand si tatal meu biologic nu imi mai trimite pensia alimentara; mi s-a spus ca trebuie sa deschid un proces pentru ai cere pensia care mi se cuvine fiind inca elev; as dori sa aflu care sunt actele necesare pentru acel dosar.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 16:03, 8 Octombrie 2012
Pensia de intretinere poate fi primita de copilul care-si continua studiile pana la varsta de 26 de ani.

Atasati urmatoarele acte:

1.certificat de nastere
2.sentinta civila nr............../..............de obligare a paratului la pensie de intretinere
3.adeverinta de studii nr....................emisa de............


Succes.
Ultima modificare: Luni, 8 Octombrie 2012
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Domiciliul tatalui, cat mai corect, cel unda sta efectiv, pe cat se poate... O cerere... si ce a scris colega mai sus.
Nu uitati sa solicitati judecarea in lipsa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere pentru continuare pensie alimentara, va rog, ajutor birzumihai birzumihai Buna ziua, am nevoie de ajutorul dvs. Parintii mei sunt divortati. Conform hotararii de divort, tatal meu trebuie sa-mi plateasca pensie alimentara pana la ... (vezi toată discuția)
Model cerere prelungire pensie intretinere,copil major,dar inca la studii ContSters145300 ContSters145300 Buna ziua, Va rog frumos daca se poate sa-mi spuna cineva cum se intocmeste aceasta cerere de prelungire a pensiei de intretinere a copilului,pe care o sa ... (vezi toată discuția)
Mai primesc pensie alimentara? de unde? ionescu222 ionescu222 buna seara!! ma numesc ana am 19 ani si tocmai am terminat clasa axIIa. parintii mei sunt divortati de 10 ani, de atunci eu fiind incredintata tatalui meu. ... (vezi toată discuția)