Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces pentru pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces pentru pensie alimentara

Buna ziua,
Am implinit 18 ani de curand si tatal meu biologic nu imi mai trimite pensia alimentara; mi s-a spus ca trebuie sa deschid un proces pentru ai cere pensia care mi se cuvine fiind inca elev; as dori sa aflu care sunt actele necesare pentru acel dosar.
Va multumesc!
Pensia de intretinere poate fi primita de copilul care-si continua studiile pana la varsta de 26 de ani.

Atasati urmatoarele acte:

1.certificat de nastere
2.sentinta civila nr............../..............de obligare a paratului la pensie de intretinere
3.adeverinta de studii nr....................emisa de............

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Domiciliul tatalui, cat mai corect, cel unda sta efectiv, pe cat se poate... O cerere... si ce a scris colega mai sus.
Nu uitati sa solicitati judecarea in lipsa.